Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o Auschwitz w Guernice. Ekspozycja pokazuje historię niemieckiego obozu, terror okupanta w Polsce i genezę nazizmu [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zbiory Muzeum Auschwitz-Birkenau
Ekspozycja pt. Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz” prezentowana w Guernice, hiszpańskim mieście barbarzyńsko zbombardowanym przez niemieckie i włoskie lotnictwo w 1937 roku, przygotowana została przez Muzeum Auschwitz i przetłumaczona na język hiszpański

W historycznym wnętrzu schronu w Guernice, hiszpańskim mieście barbarzyńsko zbombardowanym przez niemieckie i włoskie lotnictwo w 1937 roku, otwarta została wczoraj wystawa pt. „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Auschwitz i przetłumaczona na język hiszpański prezentuje wszystkie najistotniejsze zagadnienia historii niemieckiego obozu, a także genezę ruchu nazistowskiego oraz system terroru niemieckiego wprowadzonego w okupowanej Polsce.

Burmistrz Guerniki Jose Maria Gorroño Etxebarrieta podkreślił, że jest to wyraz wspólnego upamiętnienia zbrodni nazistowskich. - To także wyraz szacunku, jaki Guernika chce wyrazić wobec ofiar obozu Auschwitz-Birkenau, które zginęły w obozie Auschwitz-Birtkenau. Projekt ten to równocześnie ważny sprzeciw przeciwko wszelkim intencjom ponowienia i powrotu to takich praktyk w obecnej Europie. Głosy nienawiści nie mogą powrócić w dzisiejszej rzeczywistości – zauważył burmistrz Guerniki.

W oficjalnym otwarciu ekspozycji oprócz władz hiszpańskiego miasta, udział wzięli ambasador RP w Hiszpanii, Marzenna Adamczyk, prezes APTCE Enrique de Villamor y Soraluce, dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński, a także przedstawiciele władz samorządowych Guerniki i Oświęcimia.

Prezes ACTPE Enrique de Villamor powiedział, iż cały projekt edukacyjny przeznaczony jest przede wszystkim do ludzi młodych, zwłaszcza tych, którzy nie mogą odwiedzić Miejsca Pamięci Auschwitz: – Mamy ogromną nadzieję, że ta wystawa spowoduje, że odwiedzający nie tylko pozna i zastanowi się nad samą historią Auschwitz. Liczę, że refleksja ta pójdzie dalej. Akty terroru, nienawiść, czy barbarzyństwo takie, jak bombardowanie Guerniki, czy utworzenie obozu Auschwitz, nie może się powtórzyć.

– W dzisiejszym świecie, który jest trudno przewidywalny i gdzie rosnące są problemy takie jak różne formy rasizmu, antysemityzmu, populizmu, nasza niezdolność do reagowania w sytuacji, gdy dzieje się coś złego, jest bardzo niepokojąca – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Mam nadzieję, że ta wystawa nie będzie tylko i wyłącznie wystawą dla ludzi młodych, bo ta często powtarzająca chęć, aby to ludzie młodzi szukali wniosków płynących z historii Auschwitz, jest również pewną psychologiczną próbą zrzucenia naszej odpowiedzialności z naszej dorosłej, dojrzałej części społeczeństwa, która dzisiaj decyduje o przyszłości tego świata – dodał dyrektor Cywiński.

Wystawa prezentowana jest w języku hiszpańskim. Przygotowywany jest także audio przewodnik w językach baskijskim, katalońskim, francuskim i angielskim. Partner projektu Asociación Pro Tradición y Cultura Europea zakłada, iż kopie wystawy będą jednocześnie pokazywane w kilku miejscach w Hiszpanii. Ekspozycji towarzyszy program warsztatów dla młodzieży szkolnej przygotowany we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska