Na ekspozycję przygotowaną przez muzeum w Terezinie składa się 29 plansz, na których znajdują się teksty, fotografie, a także fotokopie archiwalnych dokumentów i prac artystycznych Czechów.
W trzech językach: polskim, angielskim i czeskim przedstawione są na nich podstawowe informacje dotyczące m.in. historii samego Terezina, a także utworzenia tam getta, mającego dla Niemców duże znaczenie propagandowe. Największa część ekspozycji poświęcona jest losom Żydów deportowanych z Theresienstadt do Auschwitz, gdzie 8 września 1943 r. utworzono dla nich specjalny obóz rodzinny na terenie Auschwitz II-Birkenau. Osadzeni mogli zachować swój bagaż i nosić cywilne ubrania, nie strzyżono im także głów. Więźniowie wykonywali różne prace, głównie związane z ukończeniem budowy obozu, kobiety pracowały także w tkalni. Wielu więźniów pracowało również poza terenem "obozu rodzinnego". Wielogodzinna praca ponad siły oraz głód były przyczyną bardzo wysokiej śmiertelności wśród nich.
Poza warunkami egzystencji w Birkenau wystawa przedstawia również likwidację obozu, do której doszło między 10 a 12 lipca 1944 r. W komorach gazowych zabito wówczas siedem tysięcy osób.
Łącznie z Terezina do Auschwitz Niemcy przewieźli 24 transporty liczące ponad 46 tysięcy Żydów, z czego ok. 18 tys. trafiło do obozu rodzinnego.
Wiele miejsca na wystawie poświęcono także zamordowanym dzieciom deportowanym z Terezina. Wystawę w Miejscu Pamięci Auschwitz oglądać można do 4 października w godzinach od 11 do 17.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+