Wystawa poświęcona kobietom w Muzeum w Chrzanowie. Sprzęty z czasów PRL, robot omega i reformy. Zobacz zdjęcia i wideo
Obecnie dążymy do równouprawnienia we wszystkich dziedzinach życia. Przed laty jednak fundamentalną rolą kobiety była ta odgrywana w rodzinie. Opiekowała się ona dziećmi, dbała o dom i utrzymanie więzi pomiędzy członkami rodziny. Dzięki tej pracy w domu panował porządek, przygotowywane było jedzenie, a dzieci mogły liczyć na troskę i opiekę.
To właśnie kobiety przekazywały wartości, kulturę i tradycję z pokolenia na pokolenie, co stanowiło fundament stabilności społeczeństwa. W sferze gospodarki często odpowiedzialne były za produkcję żywności, przędzenie, tkactwo i wiele innych form rzemieślniczych - podkreśla Aleksandra Rafalska, kurator wystawy.
Z biegiem czasu zmieniała się rola kobiet, które dążyły do równouprawnienia. Zaczęły one mieć wkład we wszystkie dziedziny życia. Wiele z nich na trwałe zapisało się na kartach historii poprzez swoje osiągnięcia. Najlepszym przykładem może tu być Maria Skłodowska-Curie. Wystawa w chrzanowskim muzeum przedstawia także losy tych zwykłych kobiet, mieszkanek Chrzanowa.

Wystawa ukazuje nie tylko niezwykłą historię i osiągnięcia kobiet, ale także stanowi inspirację do refleksji nad obecnością i przyszłością kobiet w społeczeństwie - dodaje Aleksandra Rafalska.
Inspiracją do powstania wystawy, której hasłem przewodnim są słowa Jonasza Kofty "Niedokończony, jasny portret Twój…" oraz y obrazy kobiet, klisze i rzeźby znajdujące się w zbiorach chrzanowskiego muzeum. Historia niektórych uwiecznionych kobiet jest znana, inne portrety owiane są tajemnicą. Kuratorki wystawy wzbogaciły ją o elementy stroju i biżuterii, sprzęty używane w gospodarstwie domowym, a także inne nieco mniej oczywiste eksponaty.
Kobiety szukały różnego rodzaju pomocy przy pracach domowych, a producenci sprzętów gospodarstwa domowego prześcigali się w ich wymyślaniu - podkreśla Luiza Trybuś, kurator wystawy.
Na wystawie można zobaczyć wiele ciekawych sprzętów. Wśród nich wyróżnia się robot wielofunkcyjny omega. W tym przypadku słowo wielofunkcyjnym nie jest użyte na wyrost. Z wykorzystaniem jednego urządzenia i dołączonych do niego modułów można było umyć podłogę, zrobić koktajl czy zmielić kawę.

Kobiety przy tych wszystkich obowiązkach domowych zawsze musiały nienagannie wyglądać, bowiem niezależenie od epoki zawsze pragnęły i pragną być piękne - zwraca uwagę Luiza Trybuś.
Na wystawie nie mogło zatem zabraknąć lokówek, karbownic i suszarek. Podziwiać można także elementy garderoby kobiet. Znalazły się tam m.in. kapelusze, torebki i parasole. Zobaczyć można także bieliznę ze słynnymi reformami na czele, są także staniczki, pasy do pończoch i pończochy oraz biżuteria i flakoniki po perfumach. Niektóre produkowane są do dziś.
Wystawa została zorganizowane przez Muzeum w Chrzanowie we współpracy z Muzeum Krakowa oraz Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

Bądź na bieżąco i obserwuj
- "Nowy" Rynek w Chrzanowie ma stać się kulturalnym centrum miasta
- Wojewoda małopolski zadeklarował pomoc ws. zapadlisk w Trzebini
- Los Maxa i Pedro marznących w kojcu poruszył internautów. Interweniowały służby
- Uchwała krajobrazowa w Chrzanowie wchodzi w życie. Kontrole i gigantyczne kary
- Finał WOŚP w Chrzanowie. Wielkie koncertowanie i masa wydarzeń. Zobacz PROGRAM
- Szkoły z pow. chrzanowskiego. W których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty?