Wystawy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Artykuł sponsorowany
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza serdecznie na nowe wystawy we wrześniu. Po trwającym od kwietnia bieżącego roku obszernym Projekcie Buddyzm mamy zaszczyt przedstawić Państwu wystawy poruszające nową tematykę, a także przybliżające twórczość artystów z trzech krajów: Japonii, Korei Południowej oraz Polski.

WYSTAWA

Migotanie. Grafika Południowokoreańska

Czas trwania: 05.09-07.10.2018

Grafika artystyczna stała się w XXI wieku jedną z kulturowych wizytówek Korei Południowej. Bogactwo form obrazowania, umiejętne balansowanie pomiędzy językiem wizualnym właściwym dla kultur Dalekiego Wschodu, cechującym się oszczędnością oraz odmiennym od europejskiego sposobem konstruowania obrazu z jednej strony a estetyką charakteryzującą nowe media z jej migotliwością, płynnością i warstwowością obrazów z drugiej, to znaki szczególne koreańskich twórców.

Wystawa została przygotowana w oparciu o kolekcjonowane przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki od przeszło trzydziestu lat dzieła artystów z Korei Południowej i będzie najszerszą tego typu prezentacją sztuki koreańskiej w Polsce obejmując ok. 40 prac 20 artystów.

WYSTAWA

Tatsuno Art Project

Czas trwania: 08.09-28.10.2018

Tatsuno jest uroczym miastem zamkowym w południowo-zachodniej części prefektury Hyōgo. Mówi się o nim „małe Kioto prowincji Harima”. Przez cały rok ma łagodny klimat, należący do strefy klimatycznej Setouchi. Popularność starówki tego miasta, otoczonej górami Matoba i Keiro oraz rzeką Ibo, wzrasta ze względu na bogactwo historycznej architektury oraz klimat uliczek przypominających dawny okres.

Tatsuno Art Project, organizowany corocznie od 2011 roku, ma na celu zgromadzenie większej liczby gości w mieście, poprzez aktywne skomunikowanie ich z mieszkańcami oraz rozpowszechnianie wybitnych dzieł sztuki z kraju i z zagranicy. Inicjatywa ta ma również umożliwić jak najszersze korzystanie z dóbr kultury Tatsuno, aby nie były one wyłącznie „przechowywane” w mieście.

Nie ustajemy w podejmowaniu coraz to nowych wyzwań: w łączeniu różnych gatunków sztuki, na przykład opery, koncertów i performance; wykorzystujemy charakter naszego miejsca, a nie tylko pokazujemy wybitne prace współczesnej sztuki pięknej. Organizujemy także warsztaty dla lokalnych mieszkańców. Dzięki tej konsekwencji w działaniu nasze przedsięwzięcia są wyraźniej dostrzegane.

Tym razem przygotowujemy Tatsuno Art Project in Krakow, łącząc wprost stare miasto Kraków z miastem Tatsuno. Pokażemy osiągnięcia Tatsuno Art Project, który powita ósmą edycję, a jednocześnie zacieśni więź Japonii z Polską, mając na celu coraz intensywniejszą wymianę między narodami poprzez sztukę i kulturę.

Sponsorzy:
The Japan World Exposition 1970 Commemorative Fund
Shiseido Co., Ltd.
Mitsubishi Motors
Instytut Adama Mickiewicza / Culture.pl
Instytut Polski w Tokio

WYSTAWA

7 rzeczy japońskich

Czas trwania: 08.09.2018 - 28.10.2018

Powiązań z Japonią nie brak i we współczesnym wzornictwie. Wielu uznanych dizajnerów z Europy nadal podąża śladami modernizmu i właśnie na Dalekim Wschodzie odnajduje upragnione wzorce. O współpracę z projektantami z Zachodu upomniały się sam przemysł japoński i tradycyjne rzemiosło, które w celu dostosowania produktów do zagranicznych gustów coraz częściej korzystają z umiejętności twórców z zewnątrz. Równocześnie zaś za sprawą działań azjatyckich globalnych marek ascetyczne i odnoszące się do natury wzory japońskich dizajnerów zyskują coraz większą liczbę odbiorców w świecie zachodnim.

Fenomen często bardzo bezpośrednich odniesień do Japonii w europejskim dizajnie w ogromnym stopniu przykuł moją uwagę. Zrodziło się pytanie, co właściwie sprawia, iż inspiracja tradycyjną szesnastowieczną estetyką obcego pochodzenia potrafi dać tak niesłychane efekty we współczesnym projektowaniu bliskich człowiekowi przedmiotów. Kierując się również osobistą fascynacją sztuką Kraju Kwitnącej Wiśni, postanowiłem podjąć wyzwanie stworzenia serii funkcjonalnych przedmiotów inspirowanych siedmioma obiektami ikonami japońskiej tradycyjnej sztuki użytkowej. Ten projektowy eksperyment jest krótką opowieścią o znaczeniu tradycyjnych rzeczy w kulturze kraju Dalekiego Wschodu i próbą przeniesienia niektórych z ich wartości na język współczesnego dizajnu. Interpretacja w tym wypadku przybiera formę dialogu między dwiema kulturami. Zaprojektowane obiekty odnoszące się do klasycznych japońskich wzorców w większości zostały wykonane w Polsce przy użyciu materiałów i technologii stosowanych w naszej kulturze. Niektóre z prezentowanych eksponatów mają charakter realizacji jednostkowych bliższych rękodziełu, inne wykazują potencjał zastosowania do produkcji przemysłowej.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26, Kraków
www.manggha.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wystawy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska