https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Wzgórze psów" z Mateuszem Kościukiewiczem i Robertem Więckiewiczem. Ekranizacja powieści Jakuba Żulczyka od 8 stycznia w serwisie Netflix

Paweł Gzyl
"Wzgórze psów"
"Wzgórze psów" Robert Pałka
"Wzgórze psów" to psychologiczny thriller, osadzony w dusznej atmosferze małego miasteczka, gdzie sekrety, zbrodnie i rodzinne konflikty splatają się w intrygującą opowieść. Premiera serialowej ekranizacji powieści Jakuba Żulczyka z Mateuszem Kościukiewiczem i Robertem Więckiewiczem 8 stycznia w serwisie filmowym Netflix.

Netflix po raz kolejny sięga po prozę Jakuba Żulczyka, tym razem skupiając się na wiernym odwzorowaniu klimatu mniejszego miasteczka, którym rządzą mroczne tajemnice. Styczniowa premiera "Wzgórza psów" przyciągnie nie tylko fanów kryminałów, pełnych stopniowanego napięcia, ale też widownię ceniącą skomplikowane portrety psychologiczne.

Serial opowiada historię Mikołaja Głowackiego (Mateusz Kościukiewicz), odnoszącego sukcesy pisarza po trzydziestce, który wraca po latach nieobecności do swojego rodzinnego miasta Zybork. który wraca po latach nieobecności do swojego rodzinnego miasta Zybork. To właśnie stamtąd uciekł przed tragicznymi wydarzeniami, których wspomnienie ściga go do dziś. Towarzyszy mu żona Justyna (Jaśmina Polak), dziennikarka śledcza pracująca dla największego dziennika w Polsce.

Powodem wizyty jest szczególna okazja – urodziny Tomasza (Robert Więckiewicz), ojca Mikołaja i wpływowego miejskiego aktywisty, który świętuje w gronie swojej drugiej żony i przyjaciół. Grupa ta wspólnie walczy z lokalną korupcją, sprzeciwiając się planom inwestycyjnym, które mogą pozbawić mieszkańców Zyborka ich domów. W miarę rozwoju akcji odkrywane są powiązania między niedawnym morderstwem a zbrodnią z przeszłości. 

- Zybork to fikcyjne miasteczko, ale tylko pozornie. Tak naprawdę ja wychowałem się w Zyborku. Tak naprawdę w Zyborkach wychowywało się wielu z nas. Zyborków są tysiące. Zybork jest wszędzie. Małe miasta są spokojne tylko na powierzchni. W ich środku kipi od emocji, nadziei, lęków, konfliktów. Straconych marzeń, niezałatwionych spraw, przekreślonych szans. Historia Zyborka to historia niesprawiedliwości, a „Wzgórze psów” jest opowieścią o wyrównywaniu rachunków i o tym, jak bardzo przeszłość wpływa na nasze decyzje i całe życie. Mam nadzieję, że zobaczycie w tej historii własne doświadczenia. Bo każdy ma swój Zybork – mówi Jakub Żulczyk. 

emisja bez ograniczeń wiekowych

"Wzgórze psów"zagłębia się w złożone relacje wspólnoty małego miasteczka, stając się metaforą nastrojów społecznych. Mierzy się również z takimi tematami, jak gniew, niesprawiedliwość, zemsta i potrzeba przywrócenia porządku. Podważając tradycyjne pojęcie zmian według prawnego porządku, stawia pytania, czy prawdziwa sprawiedliwość może wymagać działań poza ustalonymi regułami.

Zdjęcia do serialu powstawały we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Reżyserami „Wzgórza psów” zostali Piotr Domalewski, autor głośnej „Cichej nocy” i „Hiacynta” oraz Jacek Borcuch, twórca "Wszystko, co kocham" i "Słodkiego końca dnia".

- Kiedy przeczytałem „Wzgórze psów” pomyślałem, że znam tych ludzi i ten świat. Kiedy spotkałam Kubę, zrozumiałem, że teraz opowiemy wszystkim o tym, gdzie się wychowaliśmy. Praca nad scenariuszem to była wielka przygoda i bardzo się cieszę, że ten serial powstaje, bo wszyscy znamy takie miejsca, jak Zybork – tłumaczy Piotr Domalewski.

Poza grającymi główne role Mateuszem Kościukiewiczem, Robertem Więckiewiczem i Jaśminą Polak, w serialu wystąpią: Wojciech Zieliński, Jan Dravnel, Andrzej Konopka, Magdalena Wójcik, Zofia Stafiej, Helena Sujecka i Kamila Urzędowska. Twórcami muzyki są Daniel Bloom i Kuba Ziółek. Za zdjęcia odpowiada Piotr Uznański.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska