Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XV-Lecie Klubu Krakowian w Warszawie - hejnał pod Zygmuntem III Wazą

Marian Satała
Ludzie zatrzymywali się zdziwieni hejnałem na placu Zamkowym w Warszawie. Działo się to w środę 22 listopada po południu przy kolumnie króla Zygmunta III Wazy. Hejnał, nie klasyczny, bo grany nie na trąbce przez strażaka tylko na puzonie przez Marka Michalaka towarzyszył składaniu wieńca biało-niebieskiego przy kolumnie króla. W ten sposób członkowie akcentowano jubileusz XV-lecia działalności Klubu Krakowian w Warszawie.

Z kwiatami przyszli prezes Klubu Janusz Gast, kanclerz Klubu Monika Piątkowska, założyciel i pierwszy prezes Klubu Andrzej Zdebski i senator Jerzy Fedorowicz. Krakowskie Bractwo Kurkowe reprezentował Piotr M. Mikosz, król kurkowy "Europejczyk".

Wieczorem w Domu Literatury odbyło się jubileuszowe spotkanie. Monika Piątkowska odczytała specjalny list od prof. Jacka Majchrowskiego, prezydenta Miasta Krakowa, który objął honorowym patronatem to wydarzenie. Podczas uroczystości zostały po raz pierwszy wręczone, dla osób szczególnie zasłużonych w działalności na rzecz rozwijania i umacniania dobrych relacji pomiędzy Krakowem a Warszawą, statuetki inspirowane Kolumną Króla Zygmunta III Wazy, patrona naszego Klubu. Kapituła, w skład której wchodzą dotychczasowi prezesi i kanclerz Klubu Krakowian przyznała tę nagrodę Olgierdowi Łukaszewiczowi, absolwentowi PWST w Krakowie, wybitnemu aktorowi teatralnemu i filmowemu, wieloletniemu prezesowi ZASP-u oraz Edwardowi Miszczakowi, absolwentowi UJ w Krakowie, dziennikarzowi telewizyjnemu i radiowemu, twórcy radia RMF FM oraz wiceprezesowi zarządu i dyrektorowi programowemu TVN.

Najbardziej zaskakujące było to, że właściwie organizatorzy nie wygłosili żadnej laudacji. Za to, sami nagrodzeni uzasadnili w swoich wypowiedziach, że w pełni zasługują na nagrodę. Olgierd Łukaszewicz powiedział, że urodził się w Chorzowie, mieszka w Warszawie, ale duchem jest z Krakowa. - Teatr STU, Rozmaitości, manifestacje pod pomnikiem Mickiewicza, wiele godzin spędzonych w Piwnicy pod Baranami… W Krakowie zaczęła się przede wszystkim inicjacja myślenia o zawodzie - stwierdził.
Edward Miszczak wspomniał o tym jak rozpoczynał karierę w studenckim radio, potem przyszedł czas na RMF i wreszcie wielkie wyzwanie TVN. - Ale nadal jestem związany z Krakowem gdzie czerpię energię i pomysły.

Wyróżnionym serdeczne gratulacje złożyli krakowscy parlamentarzyści uczestniczący w spotkaniu: senator Jerzy Fedorowicz oraz posłowie Józef Lassota i Jerzy Meysztowicz.

Król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk" uhonorował medalem królewskim Olgierda Łukaszewicza, Edwarda Miszczaka i Janusza Gasta.

Jubileusz uświetnił koncert „Dni, których nie znamy” – piosenki Marka Grechuty w wykonaniu Marty Kostur, Joanny Oleś, Jagody Stach, Mateusza Bieryta, Filipa Małka, artystów Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Wykonawcom towarzyszył zespół pod kierownictwem Marcina Partyki.

WIDEO: Co ty wiesz o Krakowie, odc. 28

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska