W tym roku, jubileuszowym zorganizowano dwudniowy festiwal. Od sobotniego popołudnia, 17 czerwca Plac Konstytucji 3-Maja w wypełniła rzesza muzyków i tłum widzów. Festiwale dla mieszkańców regionu organizuje tutaj Stowarzyszenie Przyjaciół Skały z prezesem Zygmuntem Derczem, pomysłodawcą tego muzycznego święta.
Jubileuszowy festiwal, czyli podwójne świętowanie
- Tym razem chcieliśmy podkreślić, że to jubileuszowa edycja naszego festiwalu, dlatego jest dwudniowa. Na pierwszy dzień na popołudnie zaprosiliśmy Małą Armie Janosika, co wcale nie było łatwe. Czekaliśmy na nich kilka miesięcy, ale warto było dla tego widowiska i radości ludzi podjąć ten trud. A na wieczór pierwszego dnia zaprosiliśmy Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego - mówi Zygmunt Dercz, inicjator i organizator Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Skale.
Mała Armia Janosika, która przyjechała z Podhala przyciągnęła tłum widzów. Zespół ten składa się z 225 osób - w wieku od 3 do 70 lat - grających i śpiewających pod kierownictwem muzycznym skrzypka Damiana Pałasza, założyciela tej armii. Swoim występem grą i śpiewem utworów folkowych, ludowych góralskich zachwycili skalską publiczność, która nie dała im zejść ze sceny bez bisów.
Z wieczornym koncertem wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
20 lat występów i kilkanaście tysięcy muzyków
- Obliczyłem, że przez te 20 lat organizacji Festiwalu Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale wystąpiło około 14 tysięcy osób grających, śpiewających, prezentujących musztry paradne - mówi nam Zygmunt Dercz.
Na niedzielę, 18 czerwca organizatorzy przygotowali koncert kilkunastu orkiestr w tym zagranicznej Orkiestry Fanfares of Lviv z Ukrainy. A ponadto musztry paradne, występy mażoretek, pokazy sprzętu wojskowego. Na XX jubileuszowy koncert organizatorzy przewidzieli udział pół tysiąca muzyków.
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale odbył się, jak co roku, pod patronatem "Dziennika Polskiego".
Festiwal Orkiestr Dętych. Muzycy z całej Małopolski dali pop...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
