Pszczelarstwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz więcej osób zaczyna dostrzegać nie tylko korzyści ze spożywania produktów pozyskiwanych w pasiekach, ale przede wszystkim znaczenie pszczół dla produkcji żywności oraz dla zachowania różnorodności biologicznej. Od pszczół zapylających rośliny zależy bowiem rozwój i odnawianie się przeważającej większości gatunków naszej flory, jak również produkcja żywności, pasz i surowców przemysłowych jaką dostarcza rolnictwo.
Pomimo zwiększającej się świadomości znaczenia pszczelarstwa, zainteresowania pszczołami a nawet mody na produkty pszczele, pszczelarstwo dzisiejsze zmaga się z wieloma problemami związanymi z wywieraniem przez ludzi coraz większej presji na środowisko przyrodnicze. Powodują one coraz większe trudności w utrzymaniu w odpowiednim stanie zdrowotnym rodzin pszczelich i wymagają ciągłego podnoszenia wiedzy i umiejętności przez pszczelarzy. Coraz trudniej jest dzisiaj gospodarować w pasiekach bez wsparcia pszczelarstwa w ramach różnych programów pomocowych. Warto zaznaczyć, że wspierając pszczelarzy w ich działaniach, wspieramy całą gospodarkę rolną, która bez pszczół przestałaby funkcjonować oraz poprawiamy jakość środowiska przyrodniczego i utrzymujemy różnorodność biologiczną
XXII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska jak co roku wychodzi naprzeciw potrzebom pszczelarzy i przybliża wiele istotnych zagadnień związanych z gospodarka pasieczną oraz popularyzuje wiedzę na temat pszczelarstwa i jego znaczenia.
W programie konferencji będą zatem zagadnienia związane z stanem pszczelarstwa w Małopolsce i jego zagrożeniami, które omówi dr inż. W. Górecki. Na temat uprawnych roślin pożytkowych wykład przeprowadzi dr hab. W. Szewczyk. Jak zapobiegać zatruciom pszczół i jak postępować w przypadku, gdy do nich dojdzie, dowiemy się z wykładu dr inż. W. Londzina. Wybrane aspekty żywieniowe pszczół omówi dr hab. Inż. G. Borsuk prof. nadzw. UP w Lublinie. O problemach związanych z wilgocią w ulu będzie wykład mgr inż. Jana Ślusarza.
Miejsce konferencji:
Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Karniowice (k. Bolechowic), ul. Osiedlowa 9
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Puls Krakowa, odc. 6
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto