Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trudno szukać ochłody na Rynku w Oświęcimiu w upalne dni
Rynek jest wizytówką każdego miasta oraz miejscem spotkań i wypoczynku mieszkańców. Obecnie po przebudowie placu trudno szukać tam roślinności i cienia w upalne dni.
- Liczne przebudowy przestrzeni w Oświęcimiu doprowadziły do znacznego ograniczenia roślinności w miejscach takich jak nasz Rynek Główny i okoliczne uliczki oraz liczne ulice i skwery na większości osiedli - wskazują przedstawiciele Stowarzyszenia KOS 2018.
Jak dodają, roślinność w miastach ma charakter ozdobny, ale także reguluje mikroklimat, przyczyniając się na przykład do obniżenia temperatury w upalne dni.
- Wielu mieszkańców wskazuje nasz główny plac jako przykład „betonozy”, miejsca nieprzyjaznego dla dłuższego pobytu ludzi ze względu na gorąco i brak kontaktu z przyrodą - zauważa Stowarzyszenie KOS 2018 i wnioskuje o posadzenie tam 20 dorosłych drzew.
Chodzi o zasłonięcie placu od stron najbardziej narażonych na ekspozycję słoneczną w ciągu dnia. - Uważamy przy tym, że koszt wykonania zmian powinien być porównywalny z kosztem zakupu choinki świątecznej w zeszłym roku lub ukwiecenia kilku rond w ciągu jednego sezonu. Pełny koszt zakupu i instalacji nowej choinki wyniósł ponad sto tysięcy - przypominają przedstawiciele Stowarzyszenia KOS 2018.
W ich opinii przyczyni się to do ożywienia tej przestrzeni oraz rozwoju okolicznych firm, szczególnie z branży gastronomicznej.
- Drzewa do posadzenia można pozyskać poprzez przesadzenie ich po jednym lub więcej drzew z terenu każdego osiedla. Gdyby to nie było możliwe należy posadzić duże drzewa o wysokości około sześciu-siedmiu metrów - wnioskuje Stowarzyszenie KOS 2018.
W razie odmowy zobowiązuje się ono do przywrócenia cienia na najważniejszym placu miasta w następnej kadencji Rady Miasta.
Urząd Miasta w Oświęcimiu: Takie były zalecenia konserwatora zabytków
Tymczasem w oświęcimskim Urzędzie Miasta przypominają, że przebudowa płyty Rynku przed kilkunastu laty była uzgodniona z konserwatorem zabytków, który dopuścił posadzenie mniejszych drzew. Obecnie miasto przymierza się do modernizacji głównego placu miasta, także pod kątem roślinności. Rozważa zastosowanie sezonowych form wzbogacenia zieleni, które będą wykorzystywane na przykład w okresie letnim.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Najstarsze osiedle w Oświęcimiu. Historia zapisana na archiwalnych zdjęciach
- Oto najlepszy park wodny w Europie. I jest u nas! W Małopolsce!
- TOP 16 dróg w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim, gdzie policja "poluje" z radarami
- Stacja PKP w Oświęcimiu dostała drugie życie. Przebudowa już na finiszu
- Piękne taneczne widowiska na scenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu
- 58 lat temu w Oświęcimiu z wielką pompą otwarto szpital
