Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z sądeckich kranów cieknie kamień w płynie

Sławomir Wrona
W szklance napełnionej wodą z kranu w kilka minut wytrąca się biały osad, który pokrywa całe dno
W szklance napełnionej wodą z kranu w kilka minut wytrąca się biały osad, który pokrywa całe dno Sławomir Wrona
- To, co cieknie z mojego kranu, to nie woda, tylko kamień w płynie - alarmuje nasz Czytelnik z Nowego Sącza. Na dowód przedstawia zdjęcie szklanki z wodą zaczerpniętą z kranu, na której dnie po kilku minutach tworzy się gruba warstwa białego osadu.

Czytaj także:

Pan Stanisław (nazwisko do wiadomości redakcji) już wiele lat temu interesował się twardością wody dostarczanej przez Sądeckie Wodociągi. Wie, że nie należy do najbardziej miękkich w kraju. Jednak w ostatnich tygodniach jej jakość pod tym względem znacznie się pogorszyła.

- Stosuję filtry węglowe, kiedyś jeden wkład wystarczał na dwa miesiące, teraz jest zapchany już po dwóch, trzech tygodniach - narzeka. Jego obserwacje potwierdził wczoraj wiceprezes spółki Sądeckie Wodociągi Marian Kulig.

- Od dwóch miesięcy trwa modernizacja ujęcia w Starym Sączu i woda dostarczana jest głównie z ujęcia w Świniarsku - przyznał w rozmowie z "Krakowską". - Pobieramy ją ze studni i rzeczywiście ma znacznie większą twardość.

Wiceprezes Kulig zapewnia, że ta większa twardość mieści się w granicach normy, którą ustaliło Ministerstwo Zdrowia. - To jakieś siedemdziesiąt procent normy. Za około dwa miesiące, kiedy zakończymy prace w Starym Sączu, wrócimy do normalnego stanu, czyli pięćdziesięciu procent normy - dodaje Kulig.
Sądeckie Wodociągi zapewniają, że twardsza woda nie stanowi zagrożenie dla zdrowia. Kamienny osad w pralkach, zmywarkach, żelazkach i czajnikach rośnie jednak szybciej. To dobra wiadomość dla producentów odkamieniaczy oraz środków myjących i piorących, które w twardej wodzie rozpuszczają się słabiej.

Lekarz: Nie bójmy się twardej wody

Picie wody ze zwiększoną ilością kamienia nie musi prowadzić do kamicy nerkowej. Nie ma z nią bezpośredniego związku - twierdzi lekarz nefrolog Zbigniew Rosiek z Polikliniki "Zdrowie". - Woda ze zwiększoną ilością kamienia jest o wiele groźniejsza dla urządzeń AGD niż dla naszego zdrowia - uspokaja lek. Rosiek. - Woda mineralna też ma wszak dużo różnych pierwiastków, a niektóre jej rodzaje wręcz zalecane są przy kamicy. Pierwiastki zawarte w wodzie ze studni nie są głównym budulcem dla kamieni. Większy wpływ mają uwarunkowania genetyczne.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska