https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabierzów. Jak mieszkańcy powiatu witali wiosnę. Marzanny w konkursach piękności

Barbara Ciryt
Fot. Barbara Ciryt, Przedszkole Tenczynek
Wiosna przyszła na dobre, śpiewają ptaki, kwitną kwiaty, drzewa wypuszczają listki. Wiosnę najradośniej witają dzieci i seniorzy, którzy kultywują obrzędy topienia Marzanny. Tak było w przedszkolach, domach kultury, klubach seniora. Ta słomiana kukła w kolorowych łachmanach, nadziana na kij - to symbol zimy. Dlatego wszyscy chętnie idą ją topić lub spalić.

W Zabierzowie doroczne obchody topienia Marzanny zorganizowali seniorzy z kluby „Złota Jesień”. Wprawdzie nie mieli w czym utopić Marzanny, bo Rudawy nie chcieli zanieczyszczać, a w fontannie na Rynku nie było wody. Dlatego zmodyfikowali rytuał i przynieśli wiadro wody, żeby w nim utopić Marzanę. Udało się.

Seniorzy opowiedzieli też o starym, słowiańskim zwyczaju topienia Marzanny, która była boginią topioną lub paloną w czasie Jarego Święta, czyli kilkudniowego cykl obrzędowego związanego z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny.

Kiedyś topienie Marzanny było obrzędem, związanym z przesądami. Wystrzegano się dotknięcia kukły, która była już w wodzie, bo to miało grozić uschnięciem ręki. A oglądanie się za siebie w drodze powrotnej z akcji topienia, mogło spowodować chorobę.

Dziś topienie Marzanny to zabawa. Na zabierzowskim Rynku na powitanie wiosny dzieci przebierają się za ptaki, żaby, biedronki, motyle - przynoszą swoje Marzanny na konkurs piękności. Wybierane są najpiękniejsze Marzanny tradycyjne oraz najbardziej ekologiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska