https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabudowa Grzegórzek postępuje w najlepsze. Dawny duch przemysłowy zastępują bloki i biurowce

Piotr Ogórek
Pozostałości fabryki Zieleniewskich
Pozostałości fabryki Zieleniewskich Andrzej Wisniewski / Polska Press
Nowe bloki i biurowce zmieniają Grzegórzki. Dawny, przemysłowy charakter dzielnicy, jest coraz słabiej widoczny. Stare, często wyjątkowe zabudowania pofabryczne, które można by zrewitalizować i zamienić na miejsca spotkań mieszkańców, zastępują bloki i biurowce. Tych rośnie coraz więcej - przy Mogilskiej, al. Pokoju czy Grzegórzeckiej. Choć pojawiają się pomysły, by w dawnej fabryce Zieleniewskiego stworzyć np. muzeum starych Grzegórzek.

Grzegórzki przeżywają prawdziwe oblężenie budowlane. Przy ulicy Mogilskiej, na terenach dawnej fabryki ZREMB rozpoczęły się prace budowlane pod przyszłą inwestycję mieszkaniową. Wybierana jest ziemia. Okoliczni mieszkańcy alarmują, że ziemia jest zanieczyszczona chemikaliami. Przy ulicy Grzegórzeckiej rosną bloki w ramach powiększania osiedla Wiślane Tarasy. Na jednej z działek znajdują się pozostałości dawnej fabryki Zieleniewskiego. Jeden z mieszkańców postuluje utworzenie tam muzeum Grzegórzek. Ale deweloper na razie nie wyraża zainteresowania. Z kolei przy alei Pokoju zablokowano niedawno pas ruchu. Dla powstającej tam inwestycji budowana jest droga.

Mogilska 71a. Pod tym adresem przez lata działały Krakowskie Zakłady Odlewnicze ZREMB. Stare budynki są jednak sukcesywnie wyburzane, wycięto okoliczne drzewa, a wkrótce można się tam spodziewać zabudowy biurowo-mieszkaniowej. Tyle że najpierw trzeba teren oczyścić, gdyż jest on skażony, o czym wprost mówi obowiązujący tam plan miejscowy „Cystersów”.

Teren po ZREMB-ie do zabudowy

- Zgodnie z zapisami planu, zasady zabudowy pozwalają na wyburzenie wszystkich zabudowań ZREMB-u. Później trzeba dokonać rekultywacji, bo teren jest skażony, najpewniej substancjami ropochodnymi - mówi radny Grzegorz Stawowy, szef komisji planowania przestrzennego w poprzedniej kadencji (najpewniej znów będzie kierował jej pracami).

Prace oczyszczające właśnie się rozpoczęły. Na działce pracują koparki, ziemia jest wywożona. Zdaniem radnego dzielnicowego Grzegorza Finowskiego prace nie są prowadzone w należyty sposób. Radny Dzielnicy II zwraca uwagę, że w sąsiedztwie są trzy duże osiedla i domy jednorodzinne.

- Droga dojazdowa do tego terenu jest pokryta błotem z terenu skażonego i rozwożona po ulicach. Nie jest to zabezpieczone - uważa radny. W sprawie prac przy Mogilskiej wysłaliśmy pytania do urzędu miasta, ale wciąż czekamy na odpowiedzi.

Biurowce i bloki przy alei Pokoju

O wiele bardziej zaawansowane prace budowlane toczą się kawałek dalej, przy alei Pokoju. W kwartale pomiędzy ulicą Fabryczną, aleją Pokoju i torami kolejowymi powstają kolejne bloki oraz biurowce. Inwestycje odbijają się na ruchu drogowym. Kierowcy narzekają, że w okresie przedświątecznym zafundowano im korki na al. Pokoju, w rejonie wiaduktu kolejowego. Zawężono tam drogę w kierunku centrum do jednego pasa. Krakowianie przypominają, że nie tak dawno, bo w wakacje też było tam zwężenie, bo remontowano nawierzchnię.

Kraków. Inwestycja dewelopera i utrudnienia w ruchu na al. P...

Teraz ruch znów został ograniczony i można zobaczyć duże wykopy. Na miejscu pracownicy wyjaśnili, że powstają dodatkowe pasy do wjazdu i wyjazdu dla powstającego tam kompleksu biurowo-mieszkaniowego Fabryczna Office Park. Przy okazji przekładane są podziemne media. Na tablicy informacyjnej można przeczytać, że powstanie droga gminna łącząca al. Pokoju z ul. Fabryczną, a inwestorem jest zarząd dróg. W urzędzie zapewniają jednak, że nowa inwestycja drogowa nie jest realizowana na koszt miasta.

- Deweloper realizuje inwestycję drogową w ramach inwestycji niedrogowej - mieszkaniowej. Wybudowana droga zostanie przekazana gminie Kraków - wyjaśniają w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa. - Prace będą prowadzone przez okres dwóch tygodni. Będą uzależnione od warunków pogodowych - dodają.

W ZDMK zapytaliśmy dlaczego nie można było połączyć obu inwestycji, by kierowcy dwukrotnie nie byli narażeni na utrudnienia.

- W wakacje zrealizowaliśmy duży remont na al. Pokoju, który był konieczny z uwagi na stan nawierzchni. Inwestor w tym czasie nie miał kompletu decyzji i nie mógł rozpocząć swoich prac w koordynacji z naszymi. Ważne jest to, że realizowane obecnie prace nie spowodują zniszczeń w wyremontowanej nawierzchni - wyjaśniają w ZDMK.

Muzeum w dawnej fabryce?

Podążając dalej na południe Grzegórzek dochodzimy do kolejnej inwestycji, czyli budowy osiedla Wiślane Tarasy 2.0. To druga część dużego osiedla, które rozciąga się od wałów Wisły w kierunku ulic Grzegórzeckiej i Zieleniewskiego. U zbiegu tych ulic, na tyłach teatru Variete, znajdują się pozostałości dawnej fabryki Zieleniewskiego (szczegóły niżej). Radny Finowski ma pomysł, aby w opuszczonym budynku powstało np. muzeum „Stare Grzegórzki”.

- W takim muzeum mogłyby się znaleźć ekspozycja wszystkich nieistniejących już fabryk np. odzyskane części maszyn produkcyjnych. Teren Grzegórzek to obszar poprzemysłowy. Fabryki Erdal, Polmos, Polfa, zakłady budowy maszyn Zieleniewskich. Szkoda zapomnieć o tej pięknej historii naszej dzielnicy. Oczywiście pozostała część budynku musi być dobudowana - mówi Grzegorz Finowski.

Teren należy do firmy Inter-Bud, która buduje Wiślane Tarasy. Zadzwoniliśmy do firmy zapytać się, co myślą o takim pomyśle. Entuzjazmu nie było. Dyrektor ds. inwestycji, który z nami rozmawiał odparł, że jeśli mieszkańcy czegoś chcą, to powinni się skontaktować bezpośrednio z właścicielem.

Na przemysłową tradycję Grzegórzek zwraca też uwagę Grzegorz Stawowy. - Dobrze byłoby to uwypuklać przy inwestycjach mieszkaniowych. Pomiędzy blokami mogłyby się pojawić elementy historyczne nawiązujące do tradycji miejsca. Warto zachować takie elementy, a wokół nich kiedyś zbudować strefę spotkań dla mieszkańców - uważa radny.

Fabryka Zieleniewskiego

Zakłady Budowy Maszyn i Aparatury im. L. Zieleniewskiego to pierwsza w Krakowie, i jedna z pierwszych w Polsce, pracująca do dziś bez przerwy fabryka. Założył ją Antoni Zieleniewski (1770-1831). Był warszawskim kowalem, który przeniósł się do Krakowa i rozpoczął pracę w kuźni Pawła Nowakowskiego. W 1804 r., po śmierci właściciela, ożenił się z wdową pryncypała i przejął kuźnię. W 1851 r. z pomocą pożyczki powstał pałacyk mieszkalny oraz budynek fabryki przy ul. św. Marka 31.

W 1885 r. zmarł Ludwik Zieleniewski, nowymi właścicielami fabryki zostają jego synowie Leon i Edmund. Nowy zakład powstaje przy ul. Krowoderskiej. W 1907 r. rozpoczęto budowę dużej nowoczesnej fabryki na Grzegórzkach, z bocznicą kolejową i dostępem do Wisły. W 2008 r. ZBMiA całkowicie przeniosły się do Niepołomic. Ich klientami są m.in. firmy z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Belgii, Ukrainy, Estonii, Norwegii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych.

Te zdjęcia robią ogromne wrażenie. Zobacz przebudowę szkieletora z lotu ptaka!

Te zdjęcia robią ogromne wrażenie. Zobacz przebudowę szkiele...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Racja
Racji -typowe lemingi ktore mysla ze sa bogami w miescie.
L
Lol
Jesteś zakompleksionym starym człowiekiem.
P
Pon
I niech tak zostanie tamta stolica betonowa nasza kulturowa :)
N
Niezbędny
tak! teraz będą biurwowe, Szanowni nie zapominajcie, że produkty wytwarzane są zza biurka!
pfu!
w
wrg
jest roznoszona na gumiorach i na oponach tych wieśniaków i ich ciężarówek, więc będzie rozsmarowana po całym mieście. A jeżeli wszystko będzie się odbywać zgodnie ze stosowanym od lat schematem deweloperskim, to okoliczne ulice będą wkrótce w tragicznym stanie.
g
grzeg
a potem przeczytaj swój wpis jeszcze raz.
g
grzeg
Jak najbardziej! Ale bądźmy realistyczni - to miasto musiałoby zafundować. Żaden prywatny przedsiębiorca tego nie uczyni.
r
rex
Kraków nawet nie ma 1/3 powierzchni biurowej tyle co Warszawa to co mówić o przegonieniu
r
rex
Ciekawe gdzie ziemia jest rekultywowana pewnie w dole pod miastem
K
Kol
He he przekomiczne developer nie jest zainteresowany muzeum grzegórzek..dziwne żeby był. Ale tak jest jak potrzeby i tradycje miasta reprezentuje Krakus z Sosnowca
M
Mariusz
Nie ma to jak solidna robota w fabryce azbestu! Na pewno nie zabija umyslu I pracuja tam sami swiatli ludzie hehehe
P
Prezydent Jacek M.
Jak już będzie osiem aut na jedno miejsce parkingowe, to można będzie pomyśleć o planach zagospodarowania. A na razie budujemy ile wlezie! Ludu pracujący miast i wsi - do roboty, zarabiać i kupować na kredyt mieszkania w blokach! Kto więcej kupi ten lepszy i bardziej krakoski!
x
xvb
to mają. Pewnie już połowa mieszkańców ma po 3 mieszkania w blokach i czuje się tak wielkopańsko, że nawet chętnie stoi w korkach i wdycha smog. Jacy ludzie - takie miasto.
G
Gość
Kraków pozbył się fabryk i wszędzie wsadza biurowce, przez co nie wytwarza dochodu narodowego, czyli to inne miasta pracują na biurowy (a więc pasożytniczy) Kraków. Praca biurowa konsumuje dochód narodowy. Poza tym, biura przyciągają jak magnes (wielu ludziom imponuje praca za biurkiem - jest też zbyt wysoko płatna), co skutkuje przeludnieniem Krakowa z jednoczesnym wyludnianiem się innych miast. Burzyć biurowce a ludność napływowa - wynocha z Krakowa. Zamiejscowi studenci powinni mieć obowiązek opuszczenia Krakowa po ukończeniu studiów (termin 3 miesiące od dnia otrzymania dyplomu ukończenia studiów wyższych) a możliwość osiedlenia się na stałe w Krakowie powinna być tylko wyjątkowo, dla najlepszych z najlepszych. Biurowce trzeba zburzyć. Poza tym, praca biurowa zabija umysł.
H
Heh
Niech lepiej buduja te biurowce bo ostatnio jest jakis zastuj przy tak nieduzej podazy ponizej 500 tys rocznie nie jesteamy wstanje wchlonac i zatrzymac wszystkich absolwentow agh i uj, nie jestesmy w stanie stac sie polska stolica IT. Bo warszawa naa przegania. Tylko z powodu niedoborh biurowcow w Krakowie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska