Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w dobie koronawirusa. W jaki sposób troszczyć się o zdrowie? Radzą specjaliści i małopolski NFZ

OPRAC.: Marek Długopolski
NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczyna emisję filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii”. W ramach tego cyklu zaproszeni eksperci m.in. rozprawią się z fake newsami dotyczącymi koronawirusa, podpowiedzą, jak się przed nim chronić, jak bezpiecznie się leczyć oraz jak w nowej rzeczywistości zadbać o zdrowie i kondycję.

- Cykl specjalnych filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii” składa się z 10 odcinków. Każdy z nich został poświęcony innej sferze życia, na którą wpłynęła epidemia COVID-19 – mówi Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Filmy odpowiadają na pytania nurtujące każdego z nas. Dzięki nim wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, jak podróżować, jak zadbać o zdrowie i kondycję.

Eksperci o koronawirusie

Do współpracy przy tworzeniu cyklu zaproszono szerokie grono ekspertów. W odnalezieniu się w niełatwej, nowej rzeczywistości pomogą m.in. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz dr Paweł Grzesiowski, immunolog, specjalista ds. kontroli zakażeń, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit: Ewa Błaszczyk czy Tomasz Rożek. Stałym elementem każdego filmu jest także głos pacjentów.

Bezpieczni w czasie epidemii

Premiera cyklu „Bezpieczni w czasie epidemii” odbędzie się 2 września. W pierwszym odcinku specjaliści rozprawią się z fake newsami dotyczącymi COVID-19, pokażą również, gdzie szukać wiarygodnych informacji, opartych na dowodach naukowych.

Kolejne filmy będą publikowane w cyklu tygodniowym. Oto plan emisji odcinków:

  • 1. Wiedza oparta na faktach
  • 2. Higiena i bezpieczeństwo
  • 3. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?
  • 4. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
  • 5. Jak korzystać z opieki szpitalnej?
  • 6. W zdrowym ciele zdrowy duch!
  • 7. Żywienie ma znaczenie!
  • 8. Podróże bez ryzyka
  • 9. Praca w nowej rzeczywistości
  • 10. Nasza odpowiedzialność

Wszystkie odcinki cyklu zostaną wyemitowane na kanale Akademii NFZ w serwisie YouTube. Żeby obejrzeć film, wystarczy w wyszukiwarkę serwisu wpisać hasło „Akademia NFZ” i z listy wybrać interesujący nas materiał.

Przedsięwzięciu patronują Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Telefoniczna Informacja Pacjenta - pewna i wiarygodna

- Filmy poświęcone bezpieczeństwu podczas epidemii są kolejnym elementem edukacyjnych i prospołecznych działań Narodowego Funduszu Zdrowia w dobie COVID-19 – przypomina Iwona Krzywda z MOW NFZ w Krakowie.

Pierwszym z nich było wykorzystanie Telefonicznej Informacji Pacjenta - całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ, działającej pod nr. tel.800 190 590 - jako jednego z głównych, wiarygodnych źródeł informacji o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.

#MaskujSię – to pomaga chronić zdrowie

Fundusz równolegle prowadzi również kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowania dystansu i stosowania maseczek zakrywających usta i nos.

Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka, a w akcję zaangażowali się lekarze, naukowcy, artyści, dziennikarze czy sportowcy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska