https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaduszki Witosowe 2024 w Wierzchosławicach. Ludowcy z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem na czele oddali hołd Wincentemu Witosowi. Zdjęcia

Robert Gąsiorek
Ludowcy tłumnie przybyli na Zaduszki Witosowe do Wierzchosławic i złożyli hołd Wincentemu Witosowi.
Ludowcy tłumnie przybyli na Zaduszki Witosowe do Wierzchosławic i złożyli hołd Wincentemu Witosowi. Artur Gawle
W niedzielę (27 października) w podtarnowskich Wierzchosławicach odbyły się Zaduszki Witosowe. Wydarzenie poświęcone wybitnemu politykowi, trzykrotnemu premierowi i działaczowi ludowemu zgromadziło tłumy ludzi, w którym przeważali członkowie i sympatycy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przy grobie Wincentego Witosa nie zabrakło m.in. wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz innych ważnych polityków PSL. Zobaczcie fotorelację z Zaduszek Witosowych w Wierzchosławicach.

Wielkie święto ludowców w Wierzchosławicach. Oddali hołd Wincentemu Witosowi

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Przy grobie Witosa w Wierzchosławicach pojawił się tłum ludzi

Tegoroczne Zaduszki Witosowe miały szczególny charakter, ponieważ w roku 2024 przypada 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa. Z tej okazji m.in. Sejm RP ustanowił bieżący rok, rokiem Wincentego Witosa.

Niedzielna (27 października) uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Wierzchosławicach. Nabożeństwo odprawiono w intencji nie tylko Witosa, ale też innych ludowych działaczy m.in. Stanisława Mierzwy i Wincentego Stawarza.

Po mszy uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na pobliski cmentarz, aby oddać hołd Witosowi przy jego grobie. Tuż przed złożeniem wiązanek odbyły się okolicznościowe przemówienia. Na początek głos zabrał prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, które co roku organizuje Zaduszki Witosowe.

- Przychodzimy tu zawsze z otwartym sercem, otwartymi umysłami i nadzieją, że stąd zaczerpniemy mądrość, że tu zyskamy wewnętrzne potwierdzenie, że to, co robimy dla Polski, dla innych społeczności, dla życia publicznego jest właściwe i służy Polsce i Polakom. Tutaj bowiem, w tym szczególnym miejscu, przy tej szczególnej mogile ruch ludowy znajduje swój trwały niepodważalny fundament, na którym buduje teraźniejszość i przyszłość. To niezwykle wielka sprawa, to niezwykle wielkie wydarzenie - mówił do zgromadzonych Ryszard Ochwat, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Kosiniak-Kamysz: Żeby Polska była wielka, musi być zjednoczona

Tuż po nim do mikrofonu podszedł Władysław Kosiniak-Kamysz. W ponad dwudziestominutowym przemówieniu podkreślił wielką miłość, jaką darzył ojczyznę Wincenty Witos. Zaznaczył, że tak jak Witos obronił Polskę przed bolszewikami, tak teraz obecna władza musi bronić kraju przed "siłami zła, które nastają na Polskę".

- Musimy dziś obronić Polskę przed imperium zła, które się odradza. Musimy się zjednoczyć, żeby Polskę bronić. I wiem, że te marzenie o zjednoczeniu się nie ziściły do dziś. Ziściły się marzenia o transformacji armii, o sile w sojuszach, ale nie ziściło się nasze marzenie i pragnienie o zjednoczeniu i wspólnocie i to jest nasze zadanie numer jeden. Żeby Polska była wielka, musi być w sprawach fundamentalnych zjednoczona - mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Podkreślał również, że zadaniem władz Polski powinny być działania, aby do Polski wracali emigranci, którzy opuścili kraj w poszukiwaniu lepszego życia, a także, aby stwarzać warunki do życia dla repatriantów. Podczas Zaduszek Witosowych zapowiedział również, że zwróci się do prezydenta o pośmiertne nadanie Orderu Orła Białego generałowi Tadeuszowi Rozwadowskiemu, który był m.in. szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w czasie bitwy warszawskiej.

W wydarzeniu w podtarnowskich Wierzchosławicach było obecnych wiele delegacji z terenu całej Polski. Nie brakowało samorządowców, a także przedstawicieli różnych organizacji.

W pobliżu miejsca uroczystości pojawiła się również grupa osób z transparentami wymierzonymi przeciwko Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi.

W Tarnowie odsłonięto kolejny mural. Malowidło powstało na budynku galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska