FLESZ - Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Od ponad tygodnia w szkołach w całej Polsce trwa akcja informacyjna na temat szczepień przeciw COVID-19. Do dyrekcji placówek jeszcze przed 1 września trafiły specjalne pakiety - filmy, scenariusze lekcji oraz dodatkowe materiały edukacyjne, które miały pomóc nauczycielom w zorganizowaniu tygodnia informacyjnego w placówkach - lekcji z uczniami oraz spotkań informacyjnych z rodzicami poświęconych tematyce szczepień przeciw COVID-19.
Rodzice otrzymali do wypełnienia deklaracje ewentualnego przyłączenia do akcji szczepień w szkołach. Niewiele z nich jednak wróciło z powrotem do wychowawców.
I tak dla przykładu w Szkole Podstawowej nr 53 ani jeden rodzic nie zapisał dziecka do udziału w akcji szczepień, która miała odbyć się w tym tygodniu. Podobnie małe zainteresowanie szczepieniami jest w II LO.
- Na 780 uczniów, zgłosiły się dwie osoby - mówi nam dyrektor tej placówki Jacek Kaczor. Dlatego też uznał, że najprościej będzie umówić dla nich szczepienia w pobliskiej przychodni.
Niskie zainteresowanie szczepieniami w szkołach jest także w Technikum Łączności.
- Liczyłem, że chętnych będzie więcej. Na blisko 1400 uprawnionych, tylko 13 osób zgłosiło chęć szczepień. Widząc, jak małe jest zainteresowanie, podjąłem decyzję, że nie będziemy uruchamiać w szkole osobnego punktu. Aby chętnych do zaszczepienia nie pozostawiać „z niczym” podjąłem rozmowy z przychodnią przy ul. Szwedzkiej, która znajduje się dosłownie po przeciwnej stornie ulicy i to właśnie tam będziemy kierować uczniów, którzy chcą przyjąć szczepionkę - tłumaczy Paweł Kucharczyk, dyrektor technikum.
Dyrektorom w organizacji szczepień w szkołach zdecydował się pomóc krakowski magistrat. Jako koordynatora tej akcji wyznaczył Miejskie Centrum Opieki. Dzwoniąc na specjalnie uruchomioną w tym celu infolinię, dyrektorzy szkół mogą uzgodnić sposób organizacji szczepień. Mogą wybrać, czy chcą szczepić w szkole, czy też w istniejącym już punkcie szczepień.
W sumie na ten moment do programu na ponad 200 szkół zgłosiło się zaledwie 18, które zadeklarowały chęć zaszczepienia 113 uczniów. Wiadomo już również, że w ramach tej akcji do pięciu szkół przyjedzie zespół szczepiący, a 13 wyśle swoich podopiecznych z rodzicami do placówek medycznych.
Magistrat zapewnia jednak, że w wyjątkowych sytuacjach, gdy na terenie szkoły realizacja szczepień nie będzie możliwa lub znacznie utrudniona, może zadysponować autobus MPK, w którym będą mogły zostać przeprowadzone szczepienia lub który przewiezie uczniów, ich opiekunów oraz przedstawicieli szkoły do punktów szczepień powszechnych np. w Tauron Arenie. Podawanie preparatów ochronnych w szkołach miasto rozpocznie w czwartek 16 września.
Tymczasem, jak wynika ze statystyk dzieci młodzież w wieku 12-19 lat to obecnie najsłabiej wyszczepiona grupa mieszkańców Krakowa. Około 50 proc. krakowian w tym przedziale wiekowym jest zaszczepionych, podczas gdy w pozostałych grupach wiekowych (uprawnionych do szczepień) - ponad 70 procent. Niski poziom wszczepienia u dzieci zauważają lekarze.
Dr Lidia Stopyra, specjalistka chorób zakaźnych ze szpitala Żeromskiego apeluje, że aktualnie 100 proc. dzieci które leżą u niej na oddziale, jest niezaszczepiona.
- Większość z nich pochodzi z regionów, które znajdują się w ogonie tempa szczepień w województwie. To okolice Nowego Targu i Krynicy – kwituje lekarka.