Nowe zapadlisko w Bukownie?
W czerwcu tego roku jeden z kierowców zwrócił uwagę na opadnięcie jezdni na ulicy Kolejowej w Bukownie. Jego wpis w mediach społecznościowych obił się dość szerokim echem.
Niedługo po „odkryciu” jezdnia została zabezpieczona przez Zarząd Drogowy w Olkuszu a Urząd Miasta Bukowno poinformował, że w miejscu, w którym ugięła się droga najprawdopodobniej znajduje się jeden z szybików Sztolni Czartoryskiej.
Pod koniec czerwca na miejscu przeprowadzono badania georadarowe.

Zakaz wjazdu na Kolejową w Bukownie dla samochodów ciężarowych
Po przeprowadzonych badaniach Zarząd Drogowy w Olkuszu wprowadził zakaz wjazdu samochodów ciężarowych na Kolejową w Bukownie.
- Celem wprowadzenia pilnego i awaryjnego oznakowania jest przeciwdziałanie dalszej degradacji drogi oraz bezwzględne zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego, życia lub zdrowia osób – podkreśla w wydanym przez Zarząd Drogowy w Olkuszu komunikacie dyrektor jednostki Paweł Pacuń.
Od strony Bolesławia można dojechać maksymalnie do wjazdu na „cynkownię”. Do pozostałych adresów z kolei można się dostać drogą powiatową numer 1055K, która biegnie od Krążka przez ulice Wodącą, Puza i Nową w Bukownie.
Oznacza to, że kierowcy samochodów ciężarowych będą musieli nadłożyć około dwa kilometry drogi, aby dojechać między innymi do Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”. Dla kierowców samochodów osobowych ruch odbywa się bez zmian.

Szkody górnicze w drogach w powiecie olkuskim
O ile nie ma pewności, że w przypadku ulicy Kolejowej w Bukownie można mówić o powstawaniu zapadliska to w powiecie olkuskim znajdują się dwa inne fragmenty dróg, na których wystąpiły szkody górnicze.
Jedną z nich jest obwodnica Bolesławia. W lutym tego roku w nasypie jezdni pojawiło się pierwsze zapadlisko. Od tamtej pory droga jest całkowicie wyłączona z ruchu. Kolejne dziury pojawiały się w okolicach jezdni, ale nie w samym asfalcie. To nastąpiło dopiero w maju, gdy na szerokości prawie całego pasa ruchu zapadła się jezdnia.
Drugim takim przypadkiem w powiecie jest droga łącząca Bolesław z Bukownem. Przy jezdni opadł teren. Widać tam także spękania gruntu. W tym przypadku ruch na drodze nie został wstrzymany. Jak informował w maju prezes Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie zapadlisko powstaje w miejscu, w którym spółka nie prowadziła działalności górniczej. Prowadzone było tam natomiast tak zwane historyczne górnictwo.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wolbrom 100 lat temu. Wydarzenia, miejsca i ludzie na archiwalnych zdjęciach
- Obwodnica Bolesławia już nigdy nie zostanie otwarta? Powstanie tam… zalewisko
- Nadchodzą zmiany w olkuskiej komunikacji. Więcej kursów i nowa linia turystyczna
- Święto Holi – Festiwal Kolorów w Bukownie. Zobacz ZDJĘCIA
- Nawierzchnia na ul. Sławkowskiej w Olkuszu ma ponad 80 lat!
- Zapadliska. W Olkuszu może być jeszcze gorzej niż w Trzebini. "Czeka nas armagedon"