Zakłady Górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu wróciły do Południowego Koncernu Węglowego
Od 1 stycznia 2023 r. zakłady górnicze w Brzeszczach, Jaworznie i Libiążu funkcjonują poza strukturami kapitałowymi Grupy Tauron. Przez cały ubiegły rok spółka mogła posługiwać się jeszcze dotychczasową nazwą tj. Tauron Wydobycie. Z dniem 2 stycznia br. powróciła do swojej historycznej nazwy, czyli Południowego Koncernu Węglowego. Zmiana dotyczy jedynie nazwy spółki i jej systemu identyfikacji wizualnej, czyli loga.
Przypomnijmy, że Południowy Koncern Węglowy powstał w 2005 rok, a dwa lata później dołączył do Grupy Tauron. W 2014 roku zmienił nazwę na Tauron Wydobycie. W 2016 roku do jego zasobów włączono Zakład Górniczy Brzeszcze i od tego czasu spółka eksploatuje węgiel w trzech kopalniach.

Konieczność wydzielenia kopalń ze struktur Grupy Tauron podyktowana była zaostrzającą się polityką instytucji finansowych zmierzających, pod wpływem regulacji Komisji Europejskiej, do dekarbonizacji swoich portfeli inwestycyjnych. Spółki posiadające w swoich aktywach np. kopalnie, elektrownie węglowe mają problem z pozyskaniem dotacji na proekologiczne inwestycje. Najpierw zatem muszą ograniczyć lub zaprzestać fedrowania, wykorzystania węgla lub jak w przypadku Grupy Tauron pozbyć się ze swoich struktur zakładów zajmującym się tym.
Potwierdza to ocena analityków Agencji Fitch, którzy w komentarzu do ratingu Taurona podkreślili, że sprzedaż kopalni pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu zielonej transformacji - wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Kolejnym krokiem w kierunku dekarbonizacją Grupy Tauron ma być wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Obecnie w strukturach spółki znajduje się osiem elektrowni i elektrociepłowni węglowych m.in. Elektrownia Siersza w Trzebini.
Grupa Tauron przeprowadziła całokształt działań reorganizacyjnych, zapewniając pełną zdolność operacyjną spółkom wytwórczym i możliwość ich wydzielenia ze struktur Grupy. Dalsze kroki odnośnie wydzielenia bloków węglowych będą uzależnione od decyzji na szczeblu rządowym. Grupa jest gotowa do kontynuacji procesu - podkreśla Krzysztof Surma, wiceprezes Zarządu ds. Finansów Grupy Tauron.
Dalsze działania w temacie dekarbonizacji Grupy Tauron zależeć będą od strategii transformacji energetycznej nowego rządu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Pierwsza lodówka społeczna stanęła w Chrzanowie. Wypełniona została po brzegi
- Trwa budowa wiaduktu nad linią kolejową w Młoszowej
- Nowe samochody dla ośmiu jednostek OSP w Małopolsce zachodniej
- Chrzanowscy strażacy w roli świętych Mikołajów odwiedzili dzieci w szpitalu
- Tak witano w Chrzanowie pociągi do Bratysławy, Budapesztu, Pragi i Wiednia
- Rekordowe inwestycje w gminie Trzebinia. Na co wydanych zostanie 45 mln zł?
