Więzienia w Małopolsce
Na ten moment w Małopolsce znajduje się pięć zakładów karnych. Znajdują się one w poniższych miejscowościach:
- Nowy Sącz,
- Nowy Wiśnicz,
- Tarnów,
- Trzebinia,
- Wadowice.
Zakłady karne w Małopolsce
Zobacz, jak wyglądają małopolskie więzienia! Chcąc przejść do kolejnego zdjęcia, przesuwaj w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Więzienie o zaostrzonym rygorze
Zakłady karne o zaostrzonym rygorze to takie, w których osadzeni są najgroźniejsi przestępcy skazani o poważne zbrodnie, takie jak: krwawe morderstwa, gwałty czy udział w zorganizowanych grypach przestępczych.
Jednym z takich miejsc jest więzienie w Tarnowie, czyli zamknięty zakład karny, przeznaczony dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy.
Pod wzmożoną ochroną przebywają tutaj również więźniowie, którzy stwarzają poważne zagrożenie społeczne lub zagrożenie dla bezpieczeństwa zakładu.
Więzienie w Wiśniczu
Owiany grozą jest również zakład karny w Nowym Wiśniczu. Jest on przeznaczony dla recydywistów penitencjarnych płci męskiej, czy przestępców, którzy kolejny raz odsiadują wyrok.
Więzienie Kraków. Areszt śledczy w Krakowie - niegdyś więzienie na Montelupich
Pomimo tego, że Kraków nie posiada obecnie zakładu karnego jako takiego, na mapie miasta znaleźć można liczne areszty śledcze. Areszt śledczy to miejsce, w którym osadzone są osoby tymczasowo aresztowane. Może przybierać on formę zakładu karnego, jednak nie można nazwać go pełnoprawnym więzieniem.
Jeden z takich aresztów znajduje się w Krakowie na ul. Montelupich 7, w budynku dawnego więzienia garnizonowego Armii Austro-Węgier, gdzie w czasach II wojny światowej znajdowało się hitlerowskie więzienie. Krakowski areszt śledczy jest jednym z najpopularniejszych w Polsce i przeznaczony jest dla wszystkich tymczasowo aresztowanych mężczyzn i kobiet. Jego podstawową funkcją jest "zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego, zapobieganie wzajemnej demoralizacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa osadzonym".
Bezrobocie w Polsce najniższe od lat
