https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakonnice z Małopolski: podobieństwa i różnice [ZDJĘCIA]

Marta Paluch
Unia Rzymska Zakonu św. Urszuli powstała w XVI w. Patronką jest męczennica, zamordowana w IV w.  Do Polski siostry przybyły w XIX w. W Krakowie prowadzą przedszkole, szkołę podstawową i żeński akademik. W ich stroju (czarne lub szare habity) znakiem identyfikującym jest krzyż z Chrystusem zmartwychwstałym. Motywem ich życia jest hasło: "Samemu Bogu chwała".
Unia Rzymska Zakonu św. Urszuli powstała w XVI w. Patronką jest męczennica, zamordowana w IV w. Do Polski siostry przybyły w XIX w. W Krakowie prowadzą przedszkole, szkołę podstawową i żeński akademik. W ich stroju (czarne lub szare habity) znakiem identyfikującym jest krzyż z Chrystusem zmartwychwstałym. Motywem ich życia jest hasło: "Samemu Bogu chwała". Fot. Adam Wojnar
Duchaczki w Krakowie są od ponad ośmiuset lat - ciągle w tym samym miejscu. To od ich zakonu, zajmującego się opieką szpitalną, zyskała nazwę ulica, gdzie mają w Krakowie swoją siedzibę. Jeszcze wcześniej do podkrakowskich Staniątek dotarły siostry benedyktynki, które zadomowiły się w Małopolsce za pierwszego polskiego króla. Te stare żeńskie zakony sąsiadują w naszym regionie z młodszymi, powstałymi w czasach zaborów. Choć w przeciwieństwie do strojów zakonników, stroje sióstr z biegiem lat ulegały uproszczeniu, ich posługa do dziś pozostaje ta sama - kształcą dzieci i młodzież, pomagają ubogim i bezdomnym.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska