
Unia Rzymska Zakonu św. Urszuli powstała w XVI w. Patronką jest męczennica, zamordowana w IV w. Do Polski siostry przybyły w XIX w. W Krakowie prowadzą przedszkole, szkołę podstawową i żeński akademik. W ich stroju (czarne lub szare habity) znakiem identyfikującym jest krzyż z Chrystusem zmartwychwstałym. Motywem ich życia jest hasło: "Samemu Bogu chwała".

Zgromadzenie Służebnic Najśw. Serca Jezusowego, założone w Krakowie w 1894 r. przez św. Józefa Pelczara i s. Klarę Szczęsną. Ich charyzmat polega m.in. na propagowaniu kultu Serca Jezusa, które mają wyszyte na przedniej części stroju. Habit jest czarny lub szary (latem), przepasany franciszkańskim sznurem z trzema węzłami - symbolami czystości, ubóstwa, posłuszeństwa.

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najśw. Maryi Panny Niepokalanie Poczętej to zakon powstały w czasie zaborów w Galicji (1850 r.). Miał trudne początki - wydano trzy dekrety o jego kasacji. Przetrwał do dziś. Siostry pomagają dzieciom i ludziom chorym, także za granicą (opieka nad chorymi na AIDS w Zambii i nad więźniami na Syberii). Mają granatowy lub niebieski habit.

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Założycielkami były w XIX w. matka Teresa Potocka i św. Faustyna Kowalska. Siostry starają się nieść światu ideę Bożego miłosierdzia poprzez różne dzieła (m.in. ośrodki wychowawcze dla dziewcząt) i modlitwę. Noszą czarne habity, a na głowie welon wsparty na białym, charakterystycznie wywiniętym czepku.