
Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim zostało założone w Krakowie w 1891 r., by pomagać ludziom, zgodnie z zasadą "być dobrym jak chleb". Prowadzą kuchnie dla bezdomnych, dom opieki dla osób starszych, przytuliska dla kobiet, Dom Samotnej Matki. Strój zakonny jest czarny, a siostry wyjeżdżające na misje mają szary habit z lekkiego materiału.

Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu. Działają od 1855 r. W Krakowie prowadzą m.in. Rodzinny Dom Pomocy, w Nowym Sączu - Specjalistyczny Ośrodek Wychowawczo-Opiekuńczy. Ich strój to brązowa (na misjach beżowa) tunika przepasana franciszkańskim sznurem, a na szyi - drewniany krzyżyk.

Mniszki benedyktynki to jeden z najstarszych żeńskich zakonów, powstały w VI w., do Polski dotarły w czasach Bolesława Chrobrego. Dwieście lat później powstał klasztor w Staniątkach, który stoi do dziś. Dziś służy tam kilkanaście zakonnic, zgodnie z regułą św. Benedykta, "módl się i pracuj". Hodują kwiaty, prowadzą hodowlę karpi w stawach.

Siostry Misjonarki św. Piotra Klawera to jeden z najmłodszych zakonów. Powstał w 1894 r. z inicjatywy bł. Teresy Ledóchowskiej, by opiekować się misjami w Afryce, a tym samym - przeciwdziałać niewolnictwu. Ich działalność to przede wszystkim zbieranie pieniędzy na misje i koordynacja działań misyjnych. Strój sióstr to szary habit i welon.