Nad tym m.in. dyskutowano w czasie I Międzynarodowego Forum Górskiego, które od czwartku trwa w Zakopanem. Nie obyło się bez trudnych pytań ze strony Federacji Obrony Podhala dotyczących - oczywiście - prawa szlaku.
Na forum zostali zaproszeni goście z alpejskich ośrodków z Włoch, Austrii i Francji. Zagraniczni prelegenci mówili, jak skutecznie rozwijać turystykę górską, m.in. przez badania rynku, wprowadzenie prawa śniegu czy ski-passów. - Bardzo ważne są badania rynku - uważa Marlena Filippi z Trentino we włoskich Dolomitach. - Z tych badań wynika, że Polacy lubią spędzać aktywnie czas. To właśnie dla nas, Polaków, w okresie letnim powstały m.in. we Włoszech trasy rowerowe. Trasy zaopatrzone są w informatory i oznakowanie oraz sieć hoteli, które m.in. zajmują się serwisem rowerów.
Goście z Alp dowodzili też, że wspólny ski-pass jest korzystny dla wszystkich właścicieli stoków w regionie. Tymczasem pod Giewontem największy problem stanowi nieufność właścicieli wyciągów do ski-passów. Nie obyło się i bez trudnych pytań. Prelegenci stawiali czoło federacji już protestującej przeciwko wprowadzeniu tzw. prawa szlaku, które miałoby, zdaniem członków federacji, ułatwić tworzenie tras narciarskich.
- Na Podhalu mamy wiele wyciągów, które dobrze działają bez tego prawa - podkreśla Klementyna Gąsienica Byrcyn, córka Bożeny Gąsienicy Byrcyn, członka federacji. Georges Hottegindre z Francji, twórca prawa śniegu, przyznaje, że trudno porównać oba kraje. - U nas zabudowa jest bardziej zwarta niż w Zakopanem, a tereny rolnicze znajdują się poza centrum - mówi Hottegindre. - Ale nie widzę najmniejszego problemu w tworzeniu szlaków turystycznych między domami.
- Właśnie po to jest organizowane forum, by się dowiedzieć, jak inni pokonali trudności - mówi burmistrz Janusz Majcher. Andrzej Kawecki, szef Biura Promocji Zakopanego, potwierdza, że miasto jest na dobrej drodze do poprawienia całej infrastruktury narciarskiej, ale do poziomu krajów alpejskich bardzo nam daleko. - Tam proces rozwoju turystyki trwa od lat 60., u nas rozwój turystyki zaczął się na dobrą sprawę wraz z początkiem lat 90. - stwierdza Kawecki.
Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl
60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu