https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Idziesz na cmentarz - musisz kupić bilet

Łukasz Bobek
Informacja o opłatach za wejście na cmentarz jest na ogrodzeniu Pęksowego Brzyzka. Wiele osób na widok cennika oburza się i dziwi. - Mamy płacić za to, że się modlimy i zapalamy świeczki? - mówią turyści
Informacja o opłatach za wejście na cmentarz jest na ogrodzeniu Pęksowego Brzyzka. Wiele osób na widok cennika oburza się i dziwi. - Mamy płacić za to, że się modlimy i zapalamy świeczki? - mówią turyści Łukasz Bobek
Wstęp na zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku, jak i do miejscowego tzw. starego kościółka przy ul. Kościeliskiej, będzie płatny. Taką - dla wielu kontrowersyjną - decyzję podjął proboszcz parafii św. Rodziny, który zarządza cmentarzem. W ten sposób ksiądz chce zebrać pieniądze na renowację zabytkowego miejsca.

Opłata za wejście na zabytkową nekropolię pojawiła się w połowie czerwca. Kartkę z informacją wywieszono na ogrodzeniu terenu kościelnego. Przy wejściu zaś zasiadł pan bileter, który pobierał od turystów opłatę. Każda osoba dorosła musi za wstęp zapłacić 2 zł, a dziecko powyżej 6 lat - 1 zł. Młodsi zwiedzający wstęp mają za darmo.

Wczoraj na cmentarzu biletera nie było. Do 26 czerwca na terenie cmentarza prowadzone są bowiem prace porządkowe, dlatego zwiedzający nie są wpuszczani. Niemniej jednak wielu, którzy chcieli wczoraj odwiedzić groby znanych Polaków, nowy cennik zaskoczył. - Przyszliśmy tutaj, bo w przewodniku napisano, że to warte odwiedzenia miejsce. Opłaty za wejście trochę nas zdziwiły. To już trzeba płacić za to, że ktoś chce się pomodlić i zapalić świeczkę na grobie? - pytają pan Antoni i jego żona Maria, starsi turyści z woj. warmińsko-mazurskiego.

Ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii św. Rodziny, odpowiedzialny za cmentarz na Pęksowym Brzyzku, był wczoraj niedostępny dla dziennikarzy. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że decyzję o wprowadzeniu opłat podjęła rada parafialna, a związane było to z dużymi kosztami utrzymania obiektu oraz z czekającymi parafię remontami, m.in. starego kościółka.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, stara się usprawiedliwić księdza. - Proboszcz miał do tego prawo, bo to teren należący do parafii. Poza tym rzeczywiście koszty utrzymania tego miejsca mogą być duże - mówi Majcher.

Janusz Majcher dodaje jednak, że rozmawiał z księdzem proboszczem i ten zapewnił go, że za wejście na cmentarz nie będą płacili zakopiańczycy, a tym bardziej rodziny osób pochowanych na tej zabytkowej nekropolii.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

JEST TO NIELEGALNE!!!!! Sprawdźcie dzienniki ustaw na temat cmentarzy pobieranie opłaty to jest łamanie prawa,materiał jest spory parafia jest tylko zarządca. Według tego wszystkiego to jest oszustwo. (Czarni oszuści)

J
Jerzy_P
nie pobierają opłat natomiast organizują dobrowolne, coroczne kwesty na rzecz odnowy zabytków. Jednak gdy czarna, pedofilska mafia dorwie się do kasy ich pazerność nie zna granic. W tym polskim, antyeuropejskim ciemnogrodzie czarni rozplenili się ponad miarę łupiąc wszystkich na swoje luksusowe plebanie, wypasione fury i dziwki.
T
Turysta
Wstyd!!!
Pazernosc czarnych nie zna granic.
W jaki sposób kościół nabyl ten teren? Został przekazany za free.
Kto pobiera haracz za pogrzeby? czarna zaraza.
Kto postawił grubasa, hiene cmentarna z biletami? czarna zaraza.
Gdzie podzialy się tabliczki informujące o osobach, które fundowaly: witraże, nawy itp ? czarna zaraza zlikwidowala.

OPODATKOWAC CZARNA ZARAZE!!!
G
Gość
W sierpni nie zostałam wpuszczona na teren cmentarza- nie uiściłam opłaty, a poza tym, nie jestem 'zakopiańczykiem' ani 'zakopianką' czyli tymi lepszymi od ceprów. Na Podhalu nawet baran na hali becy za dutki, tylko głupi nie rozumie, że bez ceprów długo nie pobecy...Myślicie, że parafia płaci podatki od biletów, jak każdy użytkownik kasy fiskalnej? Burmistrz Zakopanego umywa ręce, bo w PL jeszcze nikt nie wygrał z Kościołem...
J
Ja
Nie, no pewno, w Zakopanem WSZYSTKO jest za darmo... Górale to pazery i zdzierusy, za byle parking opłata 2x wyższa niż w dużym mieście, żarcie w knajpie tak samo, znajomym za wskazanie drogi miejscowy zaśpiewał 5 zeta. Niedługo nikt tu nie będzie przyjeżdżał. Burmistrz też jak widać nie za bardzo dba o miasto, ale podatki i opłatę klimatyczną to się pobiera, a jakże. Dojazd do Zakopca to udręka. Cepry mają już tego powoli dosyć. Z kręgu naszych znajomych wielu jeździ na Słowację i w Alpy.
s
szakal
Filipiak opamietaj sie w koncu bo to co wyprawiasz w glowie sie nie miesci...
C
CZARNY
Jak mu nie wstyd! Kolejna pazerna nienazarta czarna swinia!
G
Gość
Jestem za opłatą.Przecież to jest zabytek i wszędzie na świecie wchodząc do tego typu zabytków są opłaty.Co w tym dziwnego.Jedziecie do Wenecji czy do innych krajów i nikogo nie oburzają opłaty....a tu no oczywiście bo to Zakopane tu powinno być wszystko za darmochę...
g
gonia
Larum podnoszą przewodnicy oprowadzający wycieczki - a może tak by oni zeszli z ceny za oprowadzanie dziecięcej gawiedzi. Bo rozmowy o "wycieczkach" bardziej spacerkach po dolinkach zaczynają się od 3 stówek w górę. Acha z fakturą więcej. Do TPN też są opłaty.
W
Wies
Niestety za wiarę i przekonania trzeba płacić. Możliwość rozmowy z Panem Bogiem w ciszy kościoła to nie takie proste, jak w urzędzie -zapłacisz będzie możliwość rozpatrzenia prośby, nie zapłacisz -wynocha.
i
inkasent
i tak czarne pedalstwo oglupia tych swoich wiernych,placice barany bo inacze z wiary nici..amen.......
K
Klara
Jakie free ?
j
jw
jw
j
juhas
dostaniesz w łep! co skarbówka banda złodziei mało zarabia???
Z
Z-ne
A dostanę paragon?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska