Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Marki Tatrzańskie przyznane. To certyfikat jakości dla producentów i usługodawców z powiatu tatrzańskiego

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Marki Tatrzańskie rozdane. Dziewięciu przedsiębiorców, rękodzielników i twórców ludowych z powiatu tatrzańskiego otrzymało lokalny znak jakości nadawany przez powiat. - Ten znak to dowód na to, że świadczone przez nich usługi są na najwyższym poziomie – mówi kapituła Marki Tatrzańskiej.

Marka Tatrzańska to lokalny certyfikat jakości ustanowiony przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Przyznawana jest raz do roku – od kilkunastu lat. Otrzymać ją mogą wyjątkowe usługi, produkty, inicjatywy, ale też szczególni dla regionu tatrzańskiego ludzie, którzy sprawiają, że połączenie tradycji z nowoczesnością staje się możliwie.

- Przedsięwzięcie w znaczący sposób pozwala na pełną identyfikację artykułów spożywczych, wyrobów, produktów rękodzielniczych, usług gastronomicznych, handlowych, noclegowych i innych na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Przyznawane certyfikaty są wyznacznikami prestiżu i autentyczności. Przyczyniają się do rozwoju i poprawy wizerunku naszego  regionu – informuje kapituła certyfikatu.

Każdego roku marki przyznawane są w trzech kategoriach: artykułów spożywczych, wyrobów rękodzielniczych, a także w kategorii usług gastronomicznych, handlowych, noclegowych i innych z terenu powiatu tatrzańskiego.

- Już samo znalezienie się w gronie nominowanych do Marki Tatrzańskiej jest wyróżnieniem. Oznacza to bowiem, że produkty i usługi danego przedsiębiorcy i twórcy zostały zauważone i docenione – mówi Helena Buńda, członek kapituły certyfikatu.

W tym roku do konkursu do certyfikacji było 20 zgłoszeń w trzech kategoriach. Jury ostatecznie postanowiło przyznać 9 certyfikatów.

W kategorii artykułów spożywczych Marka Tatrzańska trafiła do Karczmy Polaniorka z Kościeliska za „dunajeckiego tatara z pstrąga”.

W kategorii drugiej – wyrobów rękodzielniczych – kapituła postanowiła przyznać aż cztery certyfikaty. Laureaci z tej kategorii to:

  • Marta Walczak-Stasiowska – Malarstwo na szkle
  • Anna Buńda Dorula – malarstwo na szkle i na tkaninach, działalność edukacyjna
  • Janusz Tycner – grafika artystyczna
  • Janusz Cudzich – Sabałowa Kuźnia

W kategorii usług przyznane zostały cztery certyfikaty. Otrzymały je:

  • Cool-turalny Człowiek - program edukacyjny miasta Zakopane
  • „Na Giewont się patrzy” - słuchowisko stworzone przez Lokalną Organizację Turystyczną w Kościelisku
  • „Olimpijczycy z Kościeliska” - publikację wydaną przez mieszkańców Kościeliska
  • Andrzej Lasak „Lassak Budownictwo” - zajmującego się stolarką i budownictwem drewnianym

Uroczystość wręczenia Marek Tatrzańskich odbyła się w Teatrze Witkacego. Obecni byli członkowie kapituły, władze powiatu tatrzańskiego, a także Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem. Na Podhalu mamy tylko wspaniałych ludzi, tak piękną kulturę ludową, że połączenie tego wszystkiego razem daje niesamowite możliwości tworzenia najrozmaitszych instrumentów promocyjnych. Ciesze się, że mogłem wziąć udział w gali rozdania Marek Tatrzańskich. Te inicjatywy pokazują mi, że to co robimy zajmując się kulturą ludową i rękodzielnictwem, to jest na prawdę słuszny kierunek – powiedział Witold Kozłowski.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska