Wśród uczestników Forum znaleźli się ludzie, którzy przygotowywali i brali czynny udział w wydarzeniach sprzed 25 lat. Jednym z honorowych gości był m.in. kard. Stanisław Dziwisz, który pełnił wówczas funkcję osobistego sekretarza papieża Polaka. Było także wielu ludzi, którzy przygotowywali pobyt papieża w Zakopanem.
- Ta wizyta, tak bardzo oczekiwana przez papieża, ale i przez mieszkańców Zakopanego i Podhala, mogła się odbyć dopiero w 19. roku pontyfikatu. Jan Paweł II chciał już być w Zakopanem w czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski – wspominał kard. Stanisław Dziwisz. - Wtedy nie było jednak to możliwe ze względów politycznych. Papież przyjął to z przykrością, że nie mógł nawiedzić Podhala - tak jak pragnął. Ale Ojciec Święty i górale byli cierpliwi. Ich gorące spotkanie na lotnisku w Nowym Targu w 1979 roku zapowiadało, że wcześniej, czy później dojdzie do dłuższego spotkania.
Udało się to zorganizować dopiero po upadku komunizmu. W czerwcu 1997 roku Ojciec Święty spędził w Zakopanem i na Podhalu cztery dni. Kulminacją jego wizyty była pamiętna msza święta na Wielkiej Krokwi, w który uczestniczyło 300 tys. osób.
W trakcie tego nabożeństwa przedstawiciele Zakopanego, ale i innych samorządów z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin złożyli papieżowi Hołd Górali Polskich. - Obecność Jana Pawła II na tej ziemi była niewątpliwie największym wydarzenie w historii tego regionu W to wpisuje się hołd górali polskich. Hołd, który uważaliśmy, że powinien być dużo wcześniej wypowiedziany przez najwyższe władze naszego kraju. Tak się jednak nie stało. Zrobiliśmy to my jako górale – wspomina Adam Bachleda-Curuś, były burmistrz Zakopanego.
W trakcie forum górskiego władze Zakopanego, powiatu tatrzańskiego, urzędu marszałkowskiego, a także Kurii Metropolitalnej w Krakowie podpisały porozumienia ws. wspólnej organizacji obchodów jubileuszowych. Mają one odbyć się na początku czerwca, a ich kulminacją będzie msza jubileuszowa na Wielkiej Krokwi, w której weźmie udział cały Episkopat Polski.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
