Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Mieszkańcy bronią Równi Krupowej przed deweloperami

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Mieszkańcy chcą obronić obszar za obserwatorium meteo na górnej Równi Krupowej
Mieszkańcy chcą obronić obszar za obserwatorium meteo na górnej Równi Krupowej Łukasz Bobek
Mieszkańcy Zakopanego apelują do konserwatora zabytków w Małopolsce, by ratował górną Rówień Krupową przed deweloperami. Z tego powodu zawiązali specjalnie stowarzyszenie. - Nie chcemy, by nasze miasto zmieniło się w wielkie blokowisko - mówią zakopiańczycy.

Ludzie w Zakopanem mają już dość agresywnej zabudowy ich miasta przez budynki wielkokubaturowe, gdzie sprzedawane są apartamenty. Ich zdaniem, taka zabudowa niszczy charakter Zakopanego, jego tradycyjną architekturę.

Tym razem głos podnieśli mieszkańcy rejonu ulic Sienkiewicz i Witkiewicza. Powołali do życia stowarzyszenie „Lepsze Zakopane”, która ma walczyć o kulturowy krajobraz miasta pod Giewontem, a w szczególności o górną Rówień Krupową. - Rówień bowiem, największy teren zielony w centrum miasta, który może być porównany z krakowskimi Błoniami, w ostatnim czasie stał się celem deweloperów - mówi Michał Furmanek, prezes Stowarzyszenia „Lepsze Zakopane”.

Zaczęło się od „Chaty”

Obawy mieszkańców nie są bezzasadne. Kilka miesięcy temu okazało się, że jedna z krakowskich spółek kupiła teren przy ul. Witkiewicza i Sienkiewicza i chce tam wybudować wielkokubaturowe budynki. Mają one stanąć m.in. w miejscu willi „Chata”, która wpisana jest do gminnego rejestru zabytków. Inwestor wystąpił z wnioskiem o zgodę na rozbiórkę „Chaty”, a w jej miejsce budowę dwóch dużych budynków połączonych wspólnym podziemnym parkingiem. Dodatkowo ten sam deweloper kupił od miasta działkę w sąsiedztwie, na której również chce wybudować budynek.

Gdyby plany inwestora się spełnili, rejon ulicy Witkiewicza, Sienkiewicza i górnej Równi Krupowej zmieniłby się bardzo mocno. Planowane bowiem budynki - swoimi rozmiarami nie pasują do najbliższego otoczenia.

Gdy zaczęto mówić o rozbiórce willi „Chata”, sprawą zainteresowała się Magdalena Gawin, wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków w Polsce.

Zakończyło się zwolnieniem Jana Janczykowskiego, konserwatora zabytków w Małopolsce. Zdaniem wiceminister, nie dopilnował on sprawy wpisania do rejestru zabytków „Chaty”.

Rówień w rejestrze?

Teraz mieszkańcy chcą wpisania górnej Równi Krupowej do rejestru zabytków - tak, by chroniony był cały rejon, a nie poszczególne domy. Stowarzyszenie przygotowało w tej sprawie apel do nowej pani konserwator zabytków w Małopolsce, dr Anety Borowik. Podpisało go obecnie ponad 470 osób.

- Chodzi o ochronę zespołu zabudowy ul. Witkiewicza i ul. Sienkiewicza po obu ich stronach. Przyjęcie tej formy ochrony będzie kontynuacją ochrony terenu całej Górnej Równi Krupowej, która jako łąka wpisana jest do rejestru zabytków - mówi Michał Furmanek.

Urząd pracuje nad wpisem

Natalia Skiepko, miejska konserwator zabytków w Zakopanem, zaznacza, że wniosek ws. obszarowego wpisu górnej Równi Krupowej do rejestru zabytków został już złożony w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie. Na razie nie ma odzewu ze strony urzędników spod Wawelu, ani delegatury w Nowym Targu. Wstrzymane zostały także prace dotyczące nowych budynków przy Witkiewicza - tych w miejscu willi „Chata”. Urząd miasta odmówił inwestorowi uzgodnienia projektu budowlanego - z uwagi na rozpoczęty proces wpisu Równi do rejestru zabytków. Ten jednak złożył odwołanie do ministerstwa kultury. Sprawa jest w toku.

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska