Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane: nowy żywot Okszy. Będzie galerią

Halina Kraczyńska
"Oksza" jest piękna i witkiewiczowska w wyglądzie
"Oksza" jest piękna i witkiewiczowska w wyglądzie Halina Kraczyńska
Swój drugi, nowy żywot piękna zabytkowa willa Oksza przy ul. Zamoyskiego w Zakopanem zawdzięcza... babce senatora Janusza Sepioła, który ze względu na rodzinną historię i sentyment - jak sam podkreśla - do naszego miasta robił wszystko, aby znalazły się pieniądze na remont witkiewiczowskiej willi.

W piątek po pięciu latach od przekazania przez Urząd Marszałkowski na rzecz Muzeum Tatrzańskiemu obiektu zaprezentowano odrestaurowane sale. Znajdzie się w nich galeria sztuki XX wieku. - Willę Oksza zaprojektował sam Stanisław Witkiewicz w roku 1895 dla Wincentego Kossakowskiego z przeznaczeniem na pensjonat - wyjaśnia jej historię Teresa Jabłońska, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Czytaj także: Górale się jednoczą. Narciarze wrócą na Gubałówkę?

Oksza jest jedną z czterech zachowanych do dziś willi w stylu zakopiańskim, które projektował Witkiewicz. Po burzliwych dziejach i przechodzeniu z rąk do rąk, wielu przeróbkach w 2006 r. ówczesny marszałek województwa małopolskiego, Janusz Sepioł przekazał Okszę w zarząd Muzeum Tatrzańskiemu, a w dwa lata potem - na własność. Jeszcze w roku 2008 rozpoczęte zostały prace rozbiórkowe, założeniem było bowiem przywrócenie willi pierwotnej formy architektonicznej z 1895 r. Sam remont (według projektu Zenona Remi) rozpoczął się na początku, a zakończył pod koniec 2010 roku.

- Całkowity koszt remontu Okszy wyniósł 3 miliony 852 tysiące złotych - wyjaśnia dyrektor Jabłońska. - 75 procent otrzymaliśmy z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, pozostałe 25 - z Urzędu Marszałkowskiego.

Jak podkreślała dyrektor muzeum, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, a przede wszystkim byłego marszałka, obecnie senatora Janusza Sepioła, dziś nie można by było podziwiać pięknych odrestaurowanych sal willi przy ul. Zamoyskiego 25.

- To jest wielki dzień dla Zakopanego i także dla mnie - mówił wczoraj na konferencji prasowej w Okszy senator Janusz Sepioł. - Kilka lat temu pani dyrektor zaprosiła mnie do magazynów muzeum i pokazała zbiory, dzieła wielu bardzo znanych artystów zaliczanych do polskiej czołówki. Wyjaśniała przy tym, że nie ma dla nich miejsca na ekspozycję.

Jak wspominał wczoraj senator, gdy tylko willa Oksza została wystawiona na sprzedaż, od razu pojawił się pomysł, by tam właśnie urządzić galerię sztuki XX wieku, której Zakopane tak bardzo potrzebuje.
- Mam sentyment do tej willi, bo tu moja babcia była internowana - przyznał senator. - Dziś, gdy oglądam to, co zostało zrobione w Okszy, muszę przyznać, że jestem przyjemnie zaskoczony. Jeszcze sześć lat temu po jej piętrach szalały dzieci, willa była zniszczona, a dziś jest nie do poznania!
W odnowionej Okszy, gdzie wymienione lub odrestaurowane zostało niemal wszystko, znajdzie swej miejsce ekspozycja prac tatrzańskich artystów młodopolskich.

- Oficjalne otwarcie galerii sztuki XX wieku w willi Oksza zaplanowaliśmy na 13 maja. Zapraszam wszystkich - mówiła wczoraj dyrektor Jabłońska. - Działalność nowej filii Muzeum Tatrzańskiego zapoczątkuje wystawa "Zakopane - pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939".
Senatorowi Januszowi Sepiołowi, jak sam przyznaje, marzy się jeszcze wybudowanie - za sześć lat - obok Okszy nowego pawilonu, gdzie znalazłaby się kolekcja sztuki XXI wieku...

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Nastolatek oblał się benzyną i podpalił!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska