https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe ferie na Podhalu. Na pewno nie będziecie się nudzić

Agnieszka Aulich
Dla takich widoków odwiedzamy miasto pod Giewontem, ale Zakopane ma mnóstwo atrakcji
Dla takich widoków odwiedzamy miasto pod Giewontem, ale Zakopane ma mnóstwo atrakcji Marcin Szkodziński
W tym roku Małopolska jest w grupie regionów, które jako pierwsze rozpoczną ferie zimowe. Z podziałem na województwa potrwają one od 20 stycznia do 2 lutego 2025. Górskie widoki tatrzańskich szczytów pozostają w pamięci na długo, ale będąc w Zakopanem warto też zobaczyć inne atrakcje. A jest ich niemiało!

Zaczynają się ferie zimowe! W zimowej stolicy Polski, jak wielu tytułuje Zakopane, nie ma czasu na nudę. Dla mieszkańców oraz gości przygotowano mnóstwo atrakcji i zajęć, które umilą zimowe dni i pobyt pod Tatrami.

Zakopiańskie must have. Co zobaczyć w stolicy Tatr?

Można pozwiedzać bezkosztowo, po prostu spacerując. Na początek polecamy kilka bardzo znanych miejsc. Jesteście gotowi?

Krupówki - najpopularniejsza ulica w Zakopanem. Malownicze miejsce tętni życiem od rana do wieczora. Wzdłuż ponad kilometrowego deptaka znajduje się wiele karczm regionalnych, restauracji, sklepów, a także miejscowych atrakcji.

Muzeum Willa Koliba - Muzeum Stylu Zakopiańskiego - to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza - położone jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego. Jego uroda urzeka każdego!

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku - wpisany do rejestru zabytków pierwszy zakopiański cmentarz znajdujący się przy ul. Kościeliskiej. To jedna z najważniejszych polskich nekropoli, gdzie znalazły się groby kilkudziesięciu wybitnych osób.

Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch - niezapomnianych wrażeń dostarczą nie tylko przecudnej urody widoki, jakie przy ładnej pogodzie, rozpościerają się naokoło, ale także i sam wjazd kolejką linową, który trwa 12 minut.

Gubałówka - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Zakopanem. Dostać się można na nią kolejką, a po kilkuminutowym wjeździe na zwiedzających czekają restauracje, ogródki gastronomiczne czy stoiska z regionalnymi wyrobami.

Wspaniałe widowisko, jakim jest Kraina Światła na Gubałówce, z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, słusznie wzbudzając zachwyt. Odwiedzając teren górnej stacji kolei PKL, zobaczymy zapierające dech w piersiach świetlne kształty. To idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcie! Warto wiedzieć, że nie są to przypadkowe figury. To rzeźby inspirowane historią Zakopanego i motywami z podhalańskiego folkloru. Kraina Światła na Gubałówce będzie działać do 16 marca 2025.

Muzeum Tatrzańskie - muzeum z największą ilość eksponatów i placówek. Na ferie 2025 muzeum przygotowało specjalny program, adresowany głównie dla dzieci i młodzieży, ale i dla dorosłych uczestników: „Marzenie (nie tylko) dla odważnych”. To spotkania, warsztaty i nietypowe gry edukacyjne. Warto podkreślić, że część zajęć jest za darmo.

To tak na początek. W Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42a), prowadzone są wycieczki przyrodnicze, spacery górskie oraz zimowe warsztaty przyrodniczo-plastyczne. Zajęcia odbywają się także w Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia (przy wylocie Doliny Kościeliskiej).

Zobacz specjalną publikację Gazeta Krakowska Ekstra / Skoki Narciarskie:

Wersja pełnoekranowa - TUTAJ

Zakopiańskie Termy (ul. Jagiellońska 31) co środę, w styczniu i lutym 2025, między godz. 15 a 19, oferują w hali basenowej zabawne gry i konkursy dla dzieci, kreatywne warsztaty oraz animacje w wodzie dla naszych milusińskich.

W Muzeum Oscypka (ul. Jagiellońska 28) jako centrum dziedzictwa z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi z górskich wsi i pokazami technik wyrobu sera zobaczycie, jak wyrabia się najsłynniejszy góralski ser. Uwaga, pokaz trwa ok. 90 minut.

W kulturalne klimaty doskonale wpisuje się działalność Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, jednej z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego, gdzie odbywają się wystawy, warsztaty, a teraz nastał czas rodzinnego kolędowania.

Z kolędą

W Zakopanem można nie tylko napaść oczy, ale i posłuchać! W zakopiańskich kościołach zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy, góralskie pastorałki i nowoczesne aranżacje piosenek bożonarodzeniowych. I tak:

  • 19 stycznia, w niedzielę, o godz. 20 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej (ul. Krzeptówki 14) koncert kolęd w wykonaniu zespołu Harni.
  • 25 stycznia (sobota) w Sanktuarium Najświętszej Rodziny (ul. Krupówki 1A) o godz. 20 odbędzie się finał Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”. koncert zespołu „Jedla”, który tworzą trzy wspaniałe solistki: Sylwia Strączek, Karolina Szymusiak i Bernadetta Kois-Zalińska, przy muzycznym wsparciu znakomitych podhalańskich muzykantów: Krzysztofa Czecha, Stanisława Galicy-Kasecki, Pawła Trebuni- Tutki i Roberta Czecha.
  • 2 lutego (niedziela), o godz. 10 - odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy w Starym Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej (ul. Kościeliska 4).

Natomiast w willi „Atma” co czwartek dzieci i młodzież może wziąć udział w muzycznych warsztatach „Muzyka łagodzi obyczaje”.

To tylko niektóre z licznych propozycji na zimowe ferie. Korzystajcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska