Zaczynają się ferie zimowe! W zimowej stolicy Polski, jak wielu tytułuje Zakopane, nie ma czasu na nudę. Dla mieszkańców oraz gości przygotowano mnóstwo atrakcji i zajęć, które umilą zimowe dni i pobyt pod Tatrami.
Zakopiańskie must have. Co zobaczyć w stolicy Tatr?
Można pozwiedzać bezkosztowo, po prostu spacerując. Na początek polecamy kilka bardzo znanych miejsc. Jesteście gotowi?
Krupówki - najpopularniejsza ulica w Zakopanem. Malownicze miejsce tętni życiem od rana do wieczora. Wzdłuż ponad kilometrowego deptaka znajduje się wiele karczm regionalnych, restauracji, sklepów, a także miejscowych atrakcji.
Muzeum Willa Koliba - Muzeum Stylu Zakopiańskiego - to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza - położone jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego. Jego uroda urzeka każdego!
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku - wpisany do rejestru zabytków pierwszy zakopiański cmentarz znajdujący się przy ul. Kościeliskiej. To jedna z najważniejszych polskich nekropoli, gdzie znalazły się groby kilkudziesięciu wybitnych osób.
Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch - niezapomnianych wrażeń dostarczą nie tylko przecudnej urody widoki, jakie przy ładnej pogodzie, rozpościerają się naokoło, ale także i sam wjazd kolejką linową, który trwa 12 minut.
Gubałówka - jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Zakopanem. Dostać się można na nią kolejką, a po kilkuminutowym wjeździe na zwiedzających czekają restauracje, ogródki gastronomiczne czy stoiska z regionalnymi wyrobami.
Wspaniałe widowisko, jakim jest Kraina Światła na Gubałówce, z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, słusznie wzbudzając zachwyt. Odwiedzając teren górnej stacji kolei PKL, zobaczymy zapierające dech w piersiach świetlne kształty. To idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcie! Warto wiedzieć, że nie są to przypadkowe figury. To rzeźby inspirowane historią Zakopanego i motywami z podhalańskiego folkloru. Kraina Światła na Gubałówce będzie działać do 16 marca 2025.
Muzeum Tatrzańskie - muzeum z największą ilość eksponatów i placówek. Na ferie 2025 muzeum przygotowało specjalny program, adresowany głównie dla dzieci i młodzieży, ale i dla dorosłych uczestników: „Marzenie (nie tylko) dla odważnych”. To spotkania, warsztaty i nietypowe gry edukacyjne. Warto podkreślić, że część zajęć jest za darmo.
To tak na początek. W Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN (ul. Chałubińskiego 42a), prowadzone są wycieczki przyrodnicze, spacery górskie oraz zimowe warsztaty przyrodniczo-plastyczne. Zajęcia odbywają się także w Tatrzańskim Archiwum Planety Ziemia (przy wylocie Doliny Kościeliskiej).
Zobacz specjalną publikację Gazeta Krakowska Ekstra / Skoki Narciarskie:
Zakopiańskie Termy (ul. Jagiellońska 31) co środę, w styczniu i lutym 2025, między godz. 15 a 19, oferują w hali basenowej zabawne gry i konkursy dla dzieci, kreatywne warsztaty oraz animacje w wodzie dla naszych milusińskich.
W Muzeum Oscypka (ul. Jagiellońska 28) jako centrum dziedzictwa z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi z górskich wsi i pokazami technik wyrobu sera zobaczycie, jak wyrabia się najsłynniejszy góralski ser. Uwaga, pokaz trwa ok. 90 minut.
W kulturalne klimaty doskonale wpisuje się działalność Centrum Kultury Rodzimej Czerwony Dwór, jednej z najpiękniejszych, a także najważniejszych willi Zakopanego, gdzie odbywają się wystawy, warsztaty, a teraz nastał czas rodzinnego kolędowania.
Z kolędą
W Zakopanem można nie tylko napaść oczy, ale i posłuchać! W zakopiańskich kościołach zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy, góralskie pastorałki i nowoczesne aranżacje piosenek bożonarodzeniowych. I tak:
- 19 stycznia, w niedzielę, o godz. 20 w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej (ul. Krzeptówki 14) koncert kolęd w wykonaniu zespołu Harni.
- 25 stycznia (sobota) w Sanktuarium Najświętszej Rodziny (ul. Krupówki 1A) o godz. 20 odbędzie się finał Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”. koncert zespołu „Jedla”, który tworzą trzy wspaniałe solistki: Sylwia Strączek, Karolina Szymusiak i Bernadetta Kois-Zalińska, przy muzycznym wsparciu znakomitych podhalańskich muzykantów: Krzysztofa Czecha, Stanisława Galicy-Kasecki, Pawła Trebuni- Tutki i Roberta Czecha.
- 2 lutego (niedziela), o godz. 10 - odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy w Starym Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej (ul. Kościeliska 4).
Natomiast w willi „Atma” co czwartek dzieci i młodzież może wziąć udział w muzycznych warsztatach „Muzyka łagodzi obyczaje”.
To tylko niektóre z licznych propozycji na zimowe ferie. Korzystajcie!
