Nasza Loteria

Zakopane. Ratownicy górscy z posłami o pieniądzach na działalność pogotowia

Przemek Bolechowski
Przemek Bolechowski
O tym jakie problemy i nowe potrzeby mają ratownicy górscy dyskutowano w czasie wyjazdowego posiedzenia parlamentarnego Zespołu ds. Ratownictwa Górskiego, jakie odbyło się w zakopiańskiej Księżówce. Z naczelnikami oraz prezesami TOPR i GOPR oraz szefami grup GOPR spotkali się Andrzej Gut-Mostowy wiceminister ds. turystyki, posłowie Anna Paluch i Marek Kuchciński oraz Piotr Bąk, starosta tatrzański.

FLESZ - Ogromny spadek liczby podróży

od 16 lat

Większa liczba ratowników zawodowych i lepsze finansowanie pogotowia górskiego – takie postulaty padły podczas spotkania przedstawicieli GOPR i TOPR z parlamentarzystami. Ratownicy podkreślają, że obecne wakacje pokazują, że coraz więcej Polaków decyduje się na wypoczynek w swoim kraju.

- Większa ilość turystów niesie ze sobą określone konsekwencje - podkreśla Jan Krzysztof naczelnik TOPR. – Chodzi o większą liczbą zdarzeń, rosną też wymagania i oczekiwania turystów, jeśli chodzi o czas oczekiwania od zgłoszenia do akcji ratunkowej i profesjonalizm służb. To wymaga odpowiedniej ilości ratowników zawodowych, wyszkolenia i wyposażenia.

Warto zaznaczyć, że w przyszłym roku remont generalny musi przejść śmigłowiec Sokół TOPR, tutaj koszt niezbędnych prac to około 18 mln zł. -Większy ruch na szlakach to większa ilość wypadków – nie ma wątpliwości Andrzej Gut-Mostowy wiceminister ds. turystyki. – I trzeba zadbać, aby pogotowie górskie miało odpowiednie finansowanie. Myślę, że z każdym rokiem ruch turystyczny będzie się jeszcze zwiększać – ze względu na epidemię rezygnujemy z wyjazdów za granicę i decydujemy się na podróż po Polsce.

Co podkreślono podczas spotkania: trzeba edukować obecnych jak i przyszłych turystów o zasadach bezpiecznego poruszania się po górach. – Polacy chcą swój wolny czas spędzać w górach, ale nie zawsze są do tego przygotowani – tłumaczy Piotr Bąk, starosta tatrzański. – Są ludźmi odważnymi, śmiałymi, wierzą w siebie, ale niestety czasem kończy się to bardzo źle. Jeżeli państwo zorganizuje profilaktykę m.in. poprzez edukację, to efekt będzie widoczny bardzo szybko. Dzisiaj stać Polskę na tego typu działania, a musimy to zrobić, aby być nowoczesnym, europejskim społeczeństwem. A to automatycznie przyniesie zmniejszenie liczby wypadków.

Ratownicy górscy otrzymali zapewnienie, że w najbliższym czasie parlament zajmie się zmianami prawnymi które umożliwią pogotowiu górskiemu lepsze funkcjonowanie – chodzi tutaj zarówno o wzrost liczy ratowników zawodowych, jak i lepsze finansowanie TOPR i GOPR oraz uregulowanie ruchu rowerowego poza wyznaczonymi trasami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska