https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Tak górale ruszyli na pomoc powstańcom śląskim. Inscenizacja z okazji 100-lecia III Powstania Śląskiego

Łukasz Bobek
Także górale spod Giewontu ruszyli na pomoc powstańcom śląskim przed 100 laty. 40-osobwa grupa ruszyła spontanicznie na Śląsk i wróciła pod sztandarem zwycięstwa. Z okazji 100-lecnia III Powstania Śląskiego w Zakopanem zorganizowano inscenizację, która miała przybliżyć ten góralki zryw na rzecz Śląska.

FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

od 16 lat

Inscenizacja odbyła się w niedzielę, 13 czerwca na Placu Niepodległości. Została przygotowana przez aktorów Teatru im. St. I. Witkiewicza, uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera, mieszkańców Zakopanego. Na Krupówkach, a także na Placu Niepodległości pojawiła się także Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

- Zaraz po rozpoczęciu działań zbrojnych na Górnym Śląsku, w nocy z 2 na 3 maja 1921r., czterdziestu młodych zakopiańczyków spontanicznie zgłosiło się, aby wesprzeć powstanie. Ich walka w szeregach 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego zakończyła się sukcesem. Wszyscy wrócili do domu pod sztandarem zwycięstwa. Jedną z najważniejszych osób działających na rzecz przywrócenia Polsce Śląska był Wojciech Korfanty, nie tylko czasowy mieszkaniec, ale także Honorowy Obywatel Zakopanego, członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - informuje urząd miasta w Zakopanem.

W niedzielę wieczorem, od godz. 21 zaprezentowana zostanie wielkoformatowa animacja komputerowa (tzw. mapping), która opowiada o historii powstań śląskich przygotowana w ramach kampanii „Śląsk wspólna sprawa” przez Biuro Programu „Niepodległa”. Animacja zostanie wyświetlona na fasadzie budynku Urzędu Miasta Zakopane.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daniel

Skoro już jest taka grupa rekonstrukcyjna to może przy okazji machną coś o Leninie w Poroninie, Niektórym działaczom i aktywistom obecnej przewodniej siły narodu łza może sią zakręcić w oku. Przecież dawniej nie było akademii szkolnej bez takich występów - przypominajek. Pan minister Czarnek pewnie się ucieszy.

R
Rudy z Budy

A powinni byli pokazac jak to sie bratali z Niemcami w czasie okupacji tworzac organizacje Goralenvok do ktorej jako folksdojcze wstapilo 25% mieszkancow Podhala, co stanowilo najwyzszy procentowo wskaznik kolaboracji w okupowanej przez Nemcow Europie.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska