https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Tak górale ruszyli na pomoc powstańcom śląskim. Inscenizacja z okazji 100-lecia III Powstania Śląskiego

Łukasz Bobek
Także górale spod Giewontu ruszyli na pomoc powstańcom śląskim przed 100 laty. 40-osobwa grupa ruszyła spontanicznie na Śląsk i wróciła pod sztandarem zwycięstwa. Z okazji 100-lecnia III Powstania Śląskiego w Zakopanem zorganizowano inscenizację, która miała przybliżyć ten góralki zryw na rzecz Śląska.

FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

od 16 lat

Inscenizacja odbyła się w niedzielę, 13 czerwca na Placu Niepodległości. Została przygotowana przez aktorów Teatru im. St. I. Witkiewicza, uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera, mieszkańców Zakopanego. Na Krupówkach, a także na Placu Niepodległości pojawiła się także Zakładowa Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

- Zaraz po rozpoczęciu działań zbrojnych na Górnym Śląsku, w nocy z 2 na 3 maja 1921r., czterdziestu młodych zakopiańczyków spontanicznie zgłosiło się, aby wesprzeć powstanie. Ich walka w szeregach 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego zakończyła się sukcesem. Wszyscy wrócili do domu pod sztandarem zwycięstwa. Jedną z najważniejszych osób działających na rzecz przywrócenia Polsce Śląska był Wojciech Korfanty, nie tylko czasowy mieszkaniec, ale także Honorowy Obywatel Zakopanego, członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - informuje urząd miasta w Zakopanem.

W niedzielę wieczorem, od godz. 21 zaprezentowana zostanie wielkoformatowa animacja komputerowa (tzw. mapping), która opowiada o historii powstań śląskich przygotowana w ramach kampanii „Śląsk wspólna sprawa” przez Biuro Programu „Niepodległa”. Animacja zostanie wyświetlona na fasadzie budynku Urzędu Miasta Zakopane.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daniel

Skoro już jest taka grupa rekonstrukcyjna to może przy okazji machną coś o Leninie w Poroninie, Niektórym działaczom i aktywistom obecnej przewodniej siły narodu łza może sią zakręcić w oku. Przecież dawniej nie było akademii szkolnej bez takich występów - przypominajek. Pan minister Czarnek pewnie się ucieszy.

R
Rudy z Budy

A powinni byli pokazac jak to sie bratali z Niemcami w czasie okupacji tworzac organizacje Goralenvok do ktorej jako folksdojcze wstapilo 25% mieszkancow Podhala, co stanowilo najwyzszy procentowo wskaznik kolaboracji w okupowanej przez Nemcow Europie.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska