Biała niedziela na porodówce
W ostatnią niedzielę na oddziale zakopiańskiej porodówki odbyło się pierwsze spotkanie z lekarzami zatrudnionymi na oddziale. Wzięły w nim udział zarówno mieszkanki Podhala, ale i personel szpitala. Spotkanie poświęcone było znaczeniu kwasu foliowego dla organizmu matki i przyszłego dziecka. Pierwszy wykład poprowadził dr hab. Hubert Wolski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego.
- To mają być spotkania przede wszystkim dla pacjentek, lub przyszłych pacjentek naszego oddziału. Naszą rolę jest bowiem także profilaktyka i edukacja – mówi Hubert Wolski. - Podejmujemy taką tematykę, żeby mieszkanki mogły nie tylko poznać nasz oddział, ale także dowiedzieć się więcej o zdrowym trybie życia, o tym jak odpowiednio przygotować się do cięży, tak by zminimalizować ryzyko wystąpienia różnych powikłań, schorzeń.
Biała niedziela ma się odbywać raz w miesiącu.
Oddział stanął na nogi
Ordynator porodówki w Zakopanem nie ukrywa, że chce w ten sposób też pokazać mieszkańcom powiatu tatrzańskiego, że oddział ginekologiczno-położniczy działa normalnie. Że udało się opanować kryzys, jaki pojawił się na przełomie września i października. Wówczas to oddział został na kilka dni zamknięty. Powodem była rezygnacja z pracy wszystkich zatrudnionych tam lekarzy. Ci znaleźli pracę na oddziale położniczym w Nowym Targu.
Najlepsze porodówki w Małopolsce. Też rodziłaś w takich warunkach?
- Oddział działa obecnie stabilnie. Udało nam się stworzyć dobry zespół medyków. Współpracuje ze mną tutaj 12 lekarzy. Skupiamy się na procedurach diagnostycznych, terapeutycznych w ginekologii i położnictwie. W planach mamy wprowadzenie procedur leczenia operacyjnego, a przede wszystkim ginekologii onkologicznej, uroginekologii, leczenia zaburzeń statyki narządu rodnego opartych na nowoczesnych technikach mikroinwazyjnych
W planach jest także remont oddziału położniczego. Nowa załoga przygotowała już plany zmian architektonicznych, które mają usprawnić opiekę lekarzy i personelu białego nad kobietami rodzącymi.
Jerzy Zacharko, wicestarosta tatrzański, który zarazem stoi na czele rady społecznej szpitala, zaznacza, że obecny zespół medyków jest nawet lepszy niż poprzednio. - Wśród tych lekarzy jest bowiem aż pięciu medyków z tytułem doktora nauk medycznych. Z lekarzami podpisane są kontraktu do 31 grudnia 2021 roku – zaznacza wicestarosta.
Kupili też nowy sprzęt
W ostatnich tygodniach porodówka wzbogaciła się także o nowy sprzęt. Brak odpowiedniego wyposażenia był podnoszony przez lekarzy, którzy we wrześniu odeszli z pracy.
Ordynator dr hab. Hubert Wolski podkreśla że sprzęt jest istotnym czynnikiem, ale również ważnym są umiejętności lekarzy pracujących na nim w zakresie diagnostyki płodu, a zawłaszcza w zastosowaniu oceny dopplerowskiej przepływów w celeu oceny stanu płodu.
- Zakupiliśmy do oddziału nowe ultrasonografy. Mamy także plan na kolejne zakupy w przyszłym roku kalendarzowym. Będą to zakupy, które pozwolą nam budować oddział na 5-10 lat do przodu – mówi Hubert Wolski.
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
WIDEO: Krótki wywiad
