FLESZ - Abonament RTV nie będzie ściągany od dłużników?

- Remont konserwatorski objął praktycznie wszystkie niezbędne prace – podkreśla Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. – Zaczynając od dachu, na którym zostały wymienione wszystkie gonty i część więźby dachowej oraz rynny i rury spustowe. Wzmocniono również fundamenty, wykonano drenaż, oczyszczono belki zrębowe i uzupełniono mszenie, odrestaurowano stolarkę drzwiową i okienną. Uzupełniona została dekoracja rzeźbiarska balustrady, wypełniono braki w kołkowaniu okien i drzwi oraz uzupełniono pozostałe elementy dekoracyjne. Ponadto wymienione zostały schody od strony północnej willi, a w budynku wprowadzono ogrzewanie geotermalne.
Ale to tylko najbardziej widoczna część prac. Ogromnym wyzwaniem była np. całkowita wymiana instalacji elektrycznej. Willa Koliba ostatni remont przeszła ponad 30 lat temu i to co zastali specjaliści groziło pożarem, który w przypadku drewnianego budynku jest śmiertelnie niebezpieczny. Budynek został wyjątkowo starannie „uzbrojony” zarówno w nowoczesny system przeciwpożarowy, jak i przeciwwłamaniowy. W Kolibie ze względu na bezpieczeństwo ekspozycji jak i samego budynku powstał też system kamer działających jako monitoring, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Piwnice zostały z kolei zaadaptowane tak, aby w razie potrzeby pełnić rolę magazynów muzealnych.
Zakopane. Chałupa Gąsieniców Sobczaków otwarta po remoncie [ZDJĘCIA]
Modernizacją został objęty także teren wokół willi Koliba, utwardzono brukowaną drogę od strony północnej i wschodniej oraz żwirowe alejki od strony zachodniej tworzące strefę rekreacji i odpoczynku, a zieleń została poddana zabiegom pielęgnacyjnym – pojawiły się na zieleńcach lokalne rośliny, a trawniki przeszły gruntowną odnowę. Ponadto budynek został oświetlony co w ogromny sposób uatrakcyjnia nocą jego widok i jest ozdobą dla Zakopanego.
Willa Koliba otwiera teraz część swoich pomieszczeń ukazujących ekspozycję wnętrz, mieszczących się w najstarszej części obiektu, które zaaranżował na początku lat 90. XX wieku Władysław Hasior. – Od lipca jest już udostępniona dla zwiedzających ekspozycja, która była jeszcze przed remontem. Czyli ekspozycja dotycząca Stylu Zakopiańskiego – dodaje Anna Wende-Surmiak. - Ale tutaj szykujemy jeszcze jedną niespodziankę: nową część ekspozycji. Będzie to z jednej strony historia Stylu Zakopiańskiego – niezwykle ciekawa „opowieść” jak artysta i krytyk sztuki Stanisław Witkiewicz przyjechał pod Tatry i stworzył styl zakopiański. Pasjonująca historia pokazana na tle innych stylów narodowych, które w tamtym czasie powstawały w różnych rejonach Europy.
Druga część nowej wystawy poświęcona została samemu Stanisławowi Witkiewiczowi.
Willa Koliba powstała w latach 1892-1893, ale w roku 1901 fundator willi Zygmunt Gnatowski dobudował zachodnie skrzydło wg proj. Tadeusza Praussa. Od momentu udostępnienia budynku do użytkowania, wraz z biegiem lat, zmieniali się zarówno jego właściciele jak i formy użytkowania. Zmianom tym towarzyszyły także ingerencje budowlane oraz użytkowanie, nie zawsze zgodne z przeznaczeniem.
Modernizacja Koliby odbyła się w ramach remontów realizowanych w Muzeum Tatrzańskim w oparciu o Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala.
Zakopane. Wojciech Modest Amaro i jego nowa restauracja pod ...
- Nieistniejące już tatrzańskie schroniska. Słyszeliście o nich?
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Parking pod Babia Górą w prokuraturze. Powstał nielegalnie
- Drożyzna nad morzem? Na Podhalu obiad zjesz za 15 zł
- Przyrodnicy uratowali przed utonięciem 500 susłów
- Urokliwe miejsca w Tatrach, gdzie nie będzie dzikich tłumów