MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Willa Koliba znów otwarta po remoncie. Zobacz jak się zmienił tej wyjątkowy zabytek [ZDJĘCIA]

Przemek Bolechowski
Willa Koliba znów otwarta dla zwiedzających. Po dwóch latach remontu konserwatorskiego wyjątkowy zabytek pod Giewontem znów można podziwiać. To pierwszy dom w stylu zakopiańskim i szczególny, drewniany zabytek. Budowę willi Koliba nadzorował osobiście autor projektu – Stanisław Witkiewicz.

FLESZ - Abonament RTV nie będzie ściągany od dłużników?

od 16 lat

- Remont konserwatorski objął praktycznie wszystkie niezbędne prace – podkreśla Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. – Zaczynając od dachu, na którym zostały wymienione wszystkie gonty i część więźby dachowej oraz rynny i rury spustowe. Wzmocniono również fundamenty, wykonano drenaż, oczyszczono belki zrębowe i uzupełniono mszenie, odrestaurowano stolarkę drzwiową i okienną. Uzupełniona została dekoracja rzeźbiarska balustrady, wypełniono braki w kołkowaniu okien i drzwi oraz uzupełniono pozostałe elementy dekoracyjne. Ponadto wymienione zostały schody od strony północnej willi, a w budynku wprowadzono ogrzewanie geotermalne.

Ale to tylko najbardziej widoczna część prac. Ogromnym wyzwaniem była np. całkowita wymiana instalacji elektrycznej. Willa Koliba ostatni remont przeszła ponad 30 lat temu i to co zastali specjaliści groziło pożarem, który w przypadku drewnianego budynku jest śmiertelnie niebezpieczny. Budynek został wyjątkowo starannie „uzbrojony” zarówno w nowoczesny system przeciwpożarowy, jak i przeciwwłamaniowy. W Kolibie ze względu na bezpieczeństwo ekspozycji jak i samego budynku powstał też system kamer działających jako monitoring, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Piwnice zostały z kolei zaadaptowane tak, aby w razie potrzeby pełnić rolę magazynów muzealnych.

Zakopane. Chałupa Gąsieniców Sobczaków otwarta po remoncie [ZDJĘCIA]

Modernizacją został objęty także teren wokół willi Koliba, utwardzono brukowaną drogę od strony północnej i wschodniej oraz żwirowe alejki od strony zachodniej tworzące strefę rekreacji i odpoczynku, a zieleń została poddana zabiegom pielęgnacyjnym – pojawiły się na zieleńcach lokalne rośliny, a trawniki przeszły gruntowną odnowę. Ponadto budynek został oświetlony co w ogromny sposób uatrakcyjnia nocą jego widok i jest ozdobą dla Zakopanego.

Willa Koliba otwiera teraz część swoich pomieszczeń ukazujących ekspozycję wnętrz, mieszczących się w najstarszej części obiektu, które zaaranżował na początku lat 90. XX wieku Władysław Hasior. – Od lipca jest już udostępniona dla zwiedzających ekspozycja, która była jeszcze przed remontem. Czyli ekspozycja dotycząca Stylu Zakopiańskiego – dodaje Anna Wende-Surmiak. - Ale tutaj szykujemy jeszcze jedną niespodziankę: nową część ekspozycji. Będzie to z jednej strony historia Stylu Zakopiańskiego – niezwykle ciekawa „opowieść” jak artysta i krytyk sztuki Stanisław Witkiewicz przyjechał pod Tatry i stworzył styl zakopiański. Pasjonująca historia pokazana na tle innych stylów narodowych, które w tamtym czasie powstawały w różnych rejonach Europy.

Druga część nowej wystawy poświęcona została samemu Stanisławowi Witkiewiczowi.

Willa Koliba powstała w latach 1892-1893, ale w roku 1901 fundator willi Zygmunt Gnatowski dobudował zachodnie skrzydło wg proj. Tadeusza Praussa. Od momentu udostępnienia budynku do użytkowania, wraz z biegiem lat, zmieniali się zarówno jego właściciele jak i formy użytkowania. Zmianom tym towarzyszyły także ingerencje budowlane oraz użytkowanie, nie zawsze zgodne z przeznaczeniem.

Modernizacja Koliby odbyła się w ramach remontów realizowanych w Muzeum Tatrzańskim w oparciu o Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala.

Zakopane. Wojciech Modest Amaro i jego nowa restauracja pod ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska