https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane: wykupmy kolejkę na Kasprowy Wierch! [AKTUALIZACJA]

Halina Kraczyńska
Kolejka na Kasprowy Wierch jest dobrem narodowym i nie wolno jej sprzedawać nikomu
Kolejka na Kasprowy Wierch jest dobrem narodowym i nie wolno jej sprzedawać nikomu Halina Kraczyńska
W Zakopanem pojawił pomysł, aby Polacy - w obronie przed obcym kapitałem - sami wykupili kolejkę na Kasprowy Wierch i by pozostała ona w rękach polskich.

Coraz głośniej mówi się o prywatyzacji Polskich Kolejek Linowych, do których należą kolejki na Kasprowym Wierchu, Gubałówce, w Szczawnicy, Krynicy, w Zawoi, Międzybrodziu Żywieckim. Zainteresowany jest podobno transakcją firma z Austrii.

- Moim zdaniem można ocalić kolejkę na Kasprowy Wierch, Gubałówkę oraz majątek wchodzący w skład PKL, który idzie do sprzedaży - podkreśla zakopiańczyk, były radny Dariusz Galica. Koncepcja pana Darka zakłada, że samorządy na terenie, których leży majątek PKL, tworzą wspólną firmę. Samorządy emitują obligacje ze sprzedaży, których pozyskują środki na wykup majątku PKL. - Po zakupie dzielą firmę na mniejsze kierując się zasadą, że to, co znajduje się na terenie danej gminy stanowi ich majątek i tak dla przykładu to, co w Zakopanem przejmuje Zakopane to, co w Szczawnicy przejmuje Szczawnica itd.

Po podziale samorządy rozpoczynają wykup obligacji płacąc akcjami kolejek. Ten ostatni etap muszę jeszcze sprawdzić czy będzie to możliwe. Wiem, że wydawać się może to, jako przedsięwzięcie karkołomne, zdaję sobie jednak sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje przejęcia majątku PKL przez obcą firmę. Mój plan wprowadzony w życie i zrealizowany spowoduje, że majątek PKL zostanie w rękach mieszkańców, dla których są to jedne z najważniejszych obiektów leżących na terenach ich gmin.

Według wyliczeń pana Darka, jeżeli mieszkańcy Zakopanego chcieliby wykupić kolejkę na Kasprowym Wierchu, każdy musiałby zapłacić 1500 zł. - Jeżeli na wykupienie nie byłoby stać mieszkańców Podhala, mogłaby w akcję wykupu włączyć się cała Polska, bo te kolejki są naszym dobrem narodowym - zaznacza Galica.

Dla znanego zakopiańskiego architekta, regionalisty Jana Karpiela Bułecki jest to fantastyczny pomysł.
- Nasi pradziadowie i dziadowie poświęcili mnóstwo swoich sił, by stworzyć ten nasz narodowy majątek, byli z tego bardzo dumni, że tak nowoczesne rozwiązanie jak na te czasy, kolejka na Kasprowym Wierchu u nas powstało - mówi Karpiel Bułecka. - Nie możemy dopuścić, by to wszystko zginęło, przepadło. Sam kupię akcję czy obligacje. I to nie dla zysku, ale jako patriota polski i góralski. Już zganiam dutki!

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kibole z sąsiedniego osiedla polowali na mojego syna
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Le
Jak nie zechcą sprzedać to zbudować druga lepszą.
L
Le
Kolejka na Śnieżkę po Czeskiej stronie.Właścicielem gondoli jest miasto Pec pod Śnieżką. Samorząd wydał na kolej 300 milionów czeskich koron, czyli ponad 45milionów złotych. Budowę w znacznym stopniu wsparła Unia Europejska. Władze Pecu liczą, że wydatek się opłaci, bo inwestycja przyciągnie do miasta więcej gości.
a
az
Oszolomy od swistakow i zielonej trawy wreszcie pokaza wam jak sie inwestuje w turystyke .az
t
turysta
Sprywatyzowac Austriacy ustawia park t i zielonych ,najlepsi specjalisci w branzy.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska