https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Halny szaleje w Tatrach i Zakopanem. Powalone drzewa. Na Kasprowym Wierchu prędkość wiatru przekracza 110 km/h

Marcin Szkodzinski
Strażacy z Zakopanego usuwają złamany konar drzewa, który spadł na budynek mieszkalny.
Strażacy z Zakopanego usuwają złamany konar drzewa, który spadł na budynek mieszkalny. KP PSP Zakopane / st. kpt. Rafał Klecha
W Zakopanem i Tatrach pojawiły się silne podmuchy wiatru. Na Kasprowym Wierchu wieje już z prędkością przekraczającą 110 km/h. Strażacy wyjeżdżają do interwencji przy powalonych konarach i całych drzewach, które spadają na drogi, chodniki i domy.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (9/10 marca) w Tatrach i na Podhalu pojawiły się bardzo silne podmuchy ciepłego wiatru. Nad tatrzańskimi szczytami pojawił się specyficzny wał z kłębiących się chmur, który występuje zawsze podczas wiatru fenowego - halnego.

W Tatrach ponad 110 km/h

Najmocniejsze podmuchy wiatru odczuwalne są w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu w porywach wiatr przekracza 110 km/h.

- W Tatrach wieje silny wiatr, który może być bardzo niebezpieczny. Powoduje gwałtowne zmiany pogody, wzrost temperatury i trudności w poruszaniu się. Unikaj grani i eksponowanych miejsc, gdzie podmuchy są najsilniejsze - ostrzegają w komunikacie turystycznym pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. W trakcie silnych podmuchów na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa, a także kamienie.

W Zakopanem łamią się konary i drzewa

Bardzo silne podmuchy wiatru odczuwalne są w Zakopanem i okolicznych miejscowościach. Wiatr w porywach przekracza 80 km/h.

Pojawiły się także pierwsze interwencje strażaków, który wyjeżdżają do drzewa walących się na drogi, chodniki i domy.

- Powalone drzewo w Zakopanem przy ul. Kraszewskiego, które spadło na budynek mieszkalny w wyniku silnego wiatru. Do usunięcia drzewa z budynku wykorzystano dźwig samochodowy - informuje mł. bryg. Rafał Bańka z Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.

Będzie wiało

Synoptycy zapowiadają, że silne podmuchy wiatru mają być odczuwalne do wtorku, a następnie wrócą w czwartek przynosząc zmianę pogody. Mają pojawić się chmury, z których zacznie padać deszcz. W sobotę temperatura spadnie poniżej zera, a padający deszcz zamieni się w śnieg. Opad może wynieść nawet 10 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska