Szacuje się, że do powiatu tatrzańskiego od początku wojny na Ukrainie przyjechało ok. 2 tys. uchodźców. Zdecydowana większość to matki z dziećmi. Mieszkańcy Zakopanego pomagają im przekazując potrzebne rzeczy. Pomoc także dotyczy ciekawych zajęć dla dzieci.
Z taką ofertą wyszła m.in. Miejska Biblioteka Publiczna. Pierwsze warsztaty integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy rozpoczęły się wspólnym czytaniem ukraińskiej bajki ludowej „Rękawiczki” w wersji polskiej i ukraińskiej. Potem dzieci przygotowały z materiałów plastycznych własne pacynki do teatrzyku - tak by potem odegrać całą bajkę w przygotowanym teatrzyku.
Po zajęciach plastycznych najmłodsi bawili się we wspólnej zabawie z chustą animacyjną, oraz podczas rywalizacji przy pokonywaniu toru przeszkód. Natomiast młodzież korzystała w tym czasie z kącika gier planszowych.
- Kolejne zajęcia integracyjne odbędą już czwartek o 15 w oddziale biblioteki dla dzieci i młodzieży przy ul. Zborowskiego 1, z czytelni mogą korzystać również rodzice z dziećmi we wszystkie dni tygodnia. Na miejscu są stoliki, zabawki, ścianka wspinaczkowa oraz gry planszowe - zachęcająca pracownicy biblioteki.
Z inicjatywą wparcia dzieci przybywających pod Giewontem wyszli także właściciele Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal w Zakopanem. - Od poniedziałku 14 marca zapraszamy wszystkie dzieci do naszego ogródka zimowego na saneczki, pontony i zabawę od 10 do 16. Do końca sezonu zimowego dzieci z Ukrainy mają wstęp gratis - zapraszają właściciele centrum szkoleń spod Nosala. Znajduje się ono przy ul. Balzera 30.
Na zajęcia dzieci i młodzież z Ukrainy zaprosił również klub sportowy Frajda Zakopane oraz Frajdowa Akademia Baletu i Tańca. W ofercie nieodpłatne zajęcia sportowe, taneczne, narciarskie. - Chcemy w tej trudnej sytuacji zapewnić dzieciom choć namiastkę czasu, w którym spędzą trochę beztroskich, dziecinnych chwil. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem telefonu +48 604 194-737. Zapewnimy wszystko co trzeba - poinformowała Gabriela Nawalaniec, właściciel akademii.
Wsparcie dla Ukraińców oferuje także parafia św. Krzyża w Zakopanem. 19 marca o godzinie 17 odbędzie się msza święta "dla wsparcie duchowego dla gości z walczącej o wolność Ukrainy oraz wszystkich chętnych".
- Po mszy zapraszamy wszystkich na spotkanie integracyjne w sali pod kościołem. Jest ono organizowane przy współpracy Urzędem Miasta Zakopane - poinformowała parafia.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
