Budowa centrum komunikacyjnego w Zakopanem to największa inwestycja o dekad. Obecnie trwają prace w rejonie ul. Smrekowej, teren przygotowywany jest pod budowę budynku usługowo-handlowego z parkingiem. Rozebrane zostały wszystkie budynki od strony ronda Armii Krajowej. Zniknęła także słynna brama, na której świecił słynny neon "PKP Zakopane".
Słynny neon i brama powstały z okazji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, które odbywały się w 1968 roku. Miejsce to stało się wizytówką miasta, punktem orientacyjnym. Turyści chętnie robili pod nim pamiątkowe zdjęcia z pobytu w górach.
W latach 90. sam neon, brama wejściowa, punkty handlowe, jak i cały dworzec popadły w ruinę. Napis był zniszczony, nie świecił. Wyglądała bardziej jak antyreklama miasta. W 2015 roku, dzięki zbiórce społecznej udało się zebrać środki, neon został odrestaurowany i ponownie zaświecił na bramie dworca PKP.
Budowa centrum komunikacyjnego ma się zakończyć w 2022 roku. W ramach tej inwestycji - oprócz nowej bramy wejściowej na perony i parkingu wielkopoziomowego, powstanie także nowy plac dla autobusów dalekobieżnych i komunikacji lokalnej, a także nowa dojazdowa dla autokarów - od ulicy Szymony. W ramach tego zadania przebudowywane jest także ronda Armii Krajowej. Roboty przy samym rondzie powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.
Całość inwestycji pochłonie ok. 40 mln zł.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
