https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakrzówek widziany z policyjnego drona robi niesamowite wrażenie. Do czego drony wykorzystują mundurowi? [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Zakrzówek widziany z policyjnego drona
Zakrzówek widziany z policyjnego drona Policja
Bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane do wspierania działań policji na różne sposoby, głównie do poszukiwań osób zaginionych. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie lata nimi 21 przeszkolonych policyjnych pilotów. W galerii przedstawiamy m.in. zdjęcia z lotu nad Zakrzówkiem - funkcjonariusze sprawdzali w ten sposób, czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń, gdy na Zakrzówek obowiązywał zakaz wstępu. Dron został wykorzystany również podczas działań policjantów, związanych z zaginięciem Joanny Matjaszek, która zniknęła 3 listopada 2000 r. Śledczy twierdzą, że dziewczyna została zamordowana.

FLESZ - 4 miliony szczepionek na odsprzedaż

Drony w służbie policji. Do czego są wykorzystywane?

Bezzałogowe statki powietrzne są wykorzystywane do wspierania działań policji na różne sposoby. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie na wyposażeniu jest pięć dronów. Lata nimi 21 przeszkolonych policyjnych pilotów. To policjanci z różnych wydziałów z całej Małopolski.

Drony wykorzystujemy w szczególności do poszukiwań osób zaginionych. W ubiegłym roku w trakcie działań m.in. poszukiwawczych przelatano niemal 600 godzin. Niektóre nasze drony mają termowizję - co jest bardzo przydatne w tym zastosowaniu - tłumaczy mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Jak precyzuje, BSPP wspomagają również działania patrolowo-rozpoznawcze oraz działania antyterrorystyczne. Są również wsparciem podczas zatrzymań przestępców i osób poszukiwanych, pozwalając na odpowiednie przygotowanie akcji i śledzenie jej rozwoju. Drony biorą udział także w działaniach operacyjnych pionu kryminalnego.

Nasze drony dokumentują również (robiąc zdjęcia i filmując) czynności procesowe (oględziny), przeprowadzane na miejscach przestępstw. Drony pomagają także w obserwacji miejsc grupowania się osób podczas protestów i zgromadzeń. Służą również kontroli miejsc publicznych pod względem przestrzegania reżimu sanitarnego (w związku z sytuacją pandemiczną) - dodaje Gleń.

Małopolska policja w ubiegłym roku wykonała w sumie 708 lotów dronami, co dało łączny czas nalotu 154 godziny i 16 minut (jest to rzeczywisty czas, jaki dron spędził w powietrzu - nie wliczając czasu przygotowania statku do lotu). Z początkiem 2021 roku KWP w Krakowie zaczęła również wykorzystywać jednego drona do rejestracji wykroczeń w ruchu drogowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bischop

Milicja urządza jawne polowanie na podatnika. Takie tam wytyczne z góry.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska