Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalew Nowohucki stanie się kolejnym kąpieliskiem w Krakowie? Są głosy krytyczne. "Zniknie ptactwo, okolica będzie zaśmiecona"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zalew Nowohucki
Zalew Nowohucki Joanna Urbaniec / Polska Press
Zarząd Zieleni Miejskiej chce, żeby Zalew Nowohucki stał się w przyszłym roku oficjalnym kąpieliskiem. Radny miejski z Nowej Huty Łukasz Sęk zapytał mieszkańców przez swoje media społecznościowe, jak zapatrują się na taki pomysł. Ludzie obawiają się, że gdy Zalew stanie się kąpieliskiem, znikną stamtąd łabędzie i kaczki, a sąsiedztwo zbiornika ze spokojnego oraz czystego zmieni się w głośne oraz zaśmiecone.

Zalew Nowohucki kąpieliskiem? "To zły pomysł"

Oficjalnym kąpieliskiem Zalew Nowohucki ma szansę stać się w przyszłym roku. Drogę do tego utorowało zorganizowanie na terenie zbiornika zawodów w triathlonie, które odbyły się w ramach Igrzysk Europejskich. Miejscy urzędnicy stwierdzili, że skoro pływali w nim sportowcy, to mieszkańcy też mogą.

O ten pomysł krakowian w mediach społecznościowych zapytał radny miejski Łukasz Sęk. Komentujący raczej krytycznie podchodzą do tego, żeby Zalew Nowohucki stał się kąpieliskiem. Obawiają się m.in. o dzikie ptactwo. Podkreślają też, że mają gdzie pływać, bo obok jest basen.

- Myślę, że to wystarczy. W pobliżu nie ma parkingów, które obsłużyły by tłumy i sam zbiornik jest nieduży. Tereny typu Przylasek Rusiecki są fajne na rekreację połączoną z kąpieliskiem, zbiornik przy osiedlach niekoniecznie - skomentowała pani Katarzyna. Tego typu negatywnych komentarzy jest więcej.

- To nie jest dobry pomysł. Zalew to miejsce na spacer, relaks na ławce z książką i miejsce, by poćwiczyć w przyjemnym otoczeniu. Na plażę można pojechać niewiele dalej na Przylasek Rusiecki, gdzie oprócz akwenów wodnych jest choćby parking - skomentowała z kolei pani Edyta.

W przyszłym roku okaże się, czy kąpielisko faktycznie powstanie.

Zalew udało się oczyścić

W 2019 r. zbiornik był bardzo zanieczyszczony bakteriami E. coli. U ludzi mogą powodować np. biegunkę. Zgodnie z przepisami, dotyczącymi nadzoru nad jakością wody w kąpieliskach, a także miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, ilość bakterii w 100 ml wody nie może być większa niż 1000 jednostek. Tymczasem z badań wynikało, że w Zalewie w 100 ml wody jednostek jest 7300. Gdyby zbiornik był oficjalnie kąpieliskiem, normy na tamten czas przekroczone byłyby ponad 7-krotnie.

Działania Zarządu Zieleni Miejskiej sprawiły, że Zalew udało się znacząco oczyścić. Jak pisaliśmy w ubiegłym roku, bakterie E. coli wciąż występują w wodzie, jednak jest ich znacznie mniej. Miejscy urzędnicy powoływali się wtedy na najnowsze badania, z których wynika, że ich ilość w 100 mililitrach wody pobranej z Zalewu wynosi zaledwie 3 jednostki. To duża różnica w porównaniu do danych z 2019 r.

- Woda spełnia wszystkie przewidziane w przepisach wymogi, zatem w Zalewie Nowohuckim można rozegrać zawody w triathlonie - przekonywali nas w ubiegłym roku krakowscy urzędnicy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska