Zamek w Muszynie chętnie odwiedzany
Obiekt jest już gotowy, po trzech latach prac można podziwiać efekty. Tych trudno nie zauważyć. Szczególnie widoczna jest baszta, która został w całości odbudowana. Warownia górująca nad miastem, przez kilka wieków była tylko ruiną porośniętą lasem i ukrytą na południowym krańcu pasma Koziejówki.
Otwarcie w sobotę przyciągnęło tłumy, ale okazuje się, że kolejne dni także obfitują w gości.
- Muszyński zamek, to "turystyczny strzał w dziesiątkę". Tylko w niedzielę odwiedziło odbudowany zamek ok. 2000 osób - informuje Jan Golba, burmistrz Muszyny.
Do użytku zwiedzających zostały udostępnione pomieszczenia zamkowe, dziedziniec, baszta, platforma widokowa oraz pomieszczenia gastronomiczne. Na każdym z pięter można zapoznać się z dziejami Muszyny a także legendami dotyczącymi zamku czy też samej Muszyny. Z ostatniego piętra baszty rozpościera się natomiast panorama na miasto.
W południowej części fortecy, w miejscu dawnej, letniej rezydencji biskupów Krakowskich znajduje się sala wystawiennicza, a na jej dachu taras widokowy.
- Naprawdę mamy w ostatnich dniach istny najazd turystów na zamek - mówi Arkadiusz Cycoń z urzędu miasta w Muszynie i przekazuje, że do 14 października można zwiedzać zamek bezpłatnie, po tym czasie zostaną wprowadzone opłaty, o których będą na bieżąco informować.
W październiku zamek jest czynny w godzinach od 10.00 do 17.00, od listopada od 10.00 do 16.00. Obowiązuje także zakaz wchodzenia ze zwierzętami – wyjątkiem jest pies przewodnik.
Wartość prac związanych z pracami na zamku w Muszynie w latach 2019-2023 łącznie wyniosła blisko 13,5 mln złotych. Z czego z budżetu gminy zostało wydane zaledwie 22% tej kwoty. Pozostałe fundusze udało się pozyskać ze środków zewnętrznych pochodzących z Funduszy Unijnych i dotacji rządowych, a także Stowarzyszenia Klucz Muszyński w Muszynie.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach