Sytuacja pracownika na rynku pracy

97 wydarzeń artystycznych, które obejrzało blisko 80 tys. osób, 3 premiery baletowe i 5 wyjazdów zagranicznych, m.in. do Japonii to bilans, jakim Cracovia Danza - zawodowy zespół tańców dworskich i historycznych, specjalizujący się w odtwarzaniu tradycyjnych tańców i baletów dworskich na przestrzeni wieków od średniowiecza po współczesność – zamknął miniony rok.
W planach na 2023 rok znalazły się dwa premierowe spektakle „Planety tańcem poruszone” i „Kopciuszek”. Ten pierwszy krakowianie zobaczą 26 kwietnia na scenie Teatru Variete. Przedstawienie w choreografii Romany Agnel z kostiumami Moniki Polak-Lucińskiej pokaże - za pomocą tańca i ruchu - świat kosmosu. Widowisko zostało przygotowane z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
- Spektakl z jednej strony prezentuje okres, w którym żył i tworzył Mikołaj Kopernik, ale też sięga do tematu kosmosu, planet. Tancerze ruchem zaprezentują odkrycia astronoma. Spektakl pokazany zostanie w konwencji renesansowego widowiska, w którym planety przedstawione zostaną jako nimfy lub muzy ilustrujące układy gwiazd – wyjaśnia Romana Agnel.
6 czerwca balet zaprezentuje swoje drugie premierowe przedstawienie „Kopciuszek” – to kolejne widowisko, po „Śpiącej królewnie” i „Kocie w butach”, przeznaczone dla dziecięcej publiczności. Jedną z najsłynniejszych bajek baletowych, tym razem do muzyki Rossiniego, Cracovia Danza wystawi w choreografii Dariusza Brojka.
- "Kopciuszek" przeniesie widzów w świat XIX-wiecznego baletu europejskiego i ówczesnej mody. Będzie to historia, którą wszyscy dobrze znamy, ale opowiedziana z dużą dawką humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji w pięknych baśniowych kostiumach – dodaje Romana Agnel.
Obydwa przedstawienia balet zaprezentuje także zagranicą.
Od 15 do 23 lipca Cracovia Danza zaprosi tradycyjnie na Festiwal Tańców Dworskich. 24. edycja wydarzenia, jak zawsze pokazy tanecznych spektakli w przestrzeni miasta, warsztaty – w tym przeznaczone dla dzieci. Na scenach plenerowych pod Galerią Krakowską i na Rynku Głównym balet zaprezentuje przedstawienia „Pan Twardowski. Ale bajka!” oraz „Alla Polacca”. W tych dniach, zwyczajowo już, krakowski Rynek stanie się największą salą balową.
Krakowskiego Baletu Dworskiego nie zabraknie - rzecz jasna - na miejskich wydarzeniach, pierwszym w tym roku będzie otwarcie parku Jalu Kurka zaplanowane na 21 marca.
- Nie zapominamy, oczywiście, o polonezie – mówi dyrektorka krakowskiego Baletu Dworskiego, która jest także koordynatorką działań związanych z wpisem tańca na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. - Będziemy prezentować poloneza w przestrzeni miejskiej przy różnych okazjach, planujemy także udział w biciu rekordu Guinessa we wspólnym tańczeniu poloneza Chopina w marcu w katowickim „Spodku”.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II