WIDEO: Krótki wywiad. Maciej Twaróg: Na 70-lecie Huty zamiast festynów chciałbym czegoś, co zostanie na dłużej
Dorożkarze, którzy pomimo niekorzystnej pogody decydują się na prowadzenie swojej działalności, powinni korzystać wyłącznie z postojów zlokalizowanych w miejscach zacienionych, specjalnie w tym celu wyznaczonych - przy Barbakanie oraz na alejkach Plant w rejonie ulic Podzamcze oraz Siennej i Mikołajskiej.
Ponadto dorożkarze mają obowiązek śledzić komunikaty i ostrzeżenia wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – szczególnie w zakresie prognozy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych dotyczących upału na terenie miasta Krakowa. Powyższe zasady wynikają z umów zawartych pomiędzy Gminą Miejską Kraków a dorożkarzami.
Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa regularnie prowadzi działania mające na celu poprawę dobrostanu koni. Oprócz powyższego zakazu, dotyczą one m.in.:
restrykcyjnych zapisów umownych,
ograniczenia ilości dni wjazdu dorożek do Rynku Głównego, tzn. konie są zaprzęgane do dorożek co drugi dzień (12-15 dni w miesiącu),
ograniczenia godzin wjazdu – 12 godzin na dobę,
regularnie prowadzonych kontroli,
współpracy z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami,
ograniczenia ilości przewożonych osób dorożką (do czterech),
ograniczenia gabarytów dorożek,
szkoleń prowadzonych przez specjalistów organizowanych co najmniej raz w roku,
obowiązku posiadania aktualnych badań lekarsko–weterynaryjnych.
Zdrowie koni dorożkarskich
Przedsiębiorcy-dorożkarze regularnie poją i karmią konie na postojach. Ponadto, wpisy w paszportach koni, wykonywane regularnie przez lekarzy-weterynarzy świadczą, że konie są zdrowe i dobrze odżywione. Jednocześnie ogólny stan kondycyjny tych zwierząt wskazuje na jakość sprawowanej nad nimi opieki przez ich właścicieli. Przez fachowców jest on oceniany na więcej niż dobry.
