Mieszkańcy mają wiele pomysłów na zaprojektowanie "nowej Sierszy". Zobacz zdjęcia i wideo
To mieszkańcy mają stać się architektami nowej części Trzebini, która powstanie w Górach Luszowskich. To tam gmina w ubiegłym roku wykupiła od Skarbu Państwa teren o powierzchni 27 ha za symboliczny 1 proc. jego wartości. Dzięki temu dysponuje tam działką o łącznej powierzchni 40 ha. To atrakcyjny teren pomiędzy osiedlem Siersza a Jaworznem. Jak wynika z dokumentów, to bezpieczne miejsce, gdyż nie była tam prowadzona płytka eksploatacja górnicza. Ponadto znajdująca się tam gleba jest dobrej jakości, teren ten w przeszłości użytkowany był pod uprawy rolne.
Pierwsze spotkanie ws. zagospodarowania atrakcyjnej działki odbyło się w czwartek (15 lutego). Architekt Mateusz Wcisło opowiedział mieszkańcom, jak wygląda proces planistyczny, przedstawił atuty działki oraz jej potencjał do realizacji poszczególnych inwestycji.
Najbardziej nasłoneczne tereny działki warto zagospodarować pod ogródki działkowe lub budownictwo mieszkaniowe. Najbardziej płatki teren, to z kolei dobra lokalizacja dla stadionu piłkarskiego - tłumaczył Mateusz Wcisło.
Prezes UKS Górnik Siersza Mieczysław Starniowski podkreślał, że chciałby aby nowy stadion przypominał ten obecny. By trybuna wybudowana została na wzniesieniu. Zwrócił także uwagę na konieczność budowy orlika ze sztuczną nawierzchnią oraz placu zabaw.
Potrzebne jest boisko treningowe, bo murawa na głównej płycie nie wytrzyma treningu kilku grup. Z orlika mogliby korzystać także inni mieszkańcy - podkreśla Mieczysław Starniowski.
Mieszkańcy chcieliby, aby duża część terenu pozostała zielona, by powstał tam park oraz miejsce przeznaczone do spędzania czasu dla młodzieży. Ludzie chcieliby także ciągu pieszo rowerowego. Wiele osób zwracało uwagę, by część terenu pozostawić niezagospodarowaną, jako rezerwę na wypadek pojawienia się w Trzebini kolejnych zapadlisk, które wyłączyłby z użytkowania ważne dla społeczności miejsca lub też domy.
Chcą połączyć Sierszę z Jaworznem
Dużym wyzwaniem będzie nie tylko wytyczenie nowych dróg na działce, ale także przygotowanie odpowiedniego dojazdu. Te obecnie drogi biegnące pomiędzy domami nie są przystosowane do takiego ruchu. Planowana jest ich przebudowa i remonty. Gmina Trzebinia chciałby także połączyć ten teren z Jaworznem. Taką próbę podjęto już w 2008 roku, wówczas jednak Jaworzno nie było tym zainteresowane, bowiem po jego stronie w tym miejscu również znajdują się tylko drogi prowadzące do domów, nie ma żadnego głównego ciągu komunikacyjnego.
Na składanie wniosków i propozycji do koncepcji czas jest do 22 lutego. Można to zrobić pisemnie wysyłając pismo na adres Urzędu Miasta w Trzebini lub mailowo na adres [email protected] w tytule wiadomości wpisując "Konsultacje – Góry Luszowskie".
Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się 6 marca. Na podstawie wniosków złożonych przez mieszkańców przygotowany zostanie plan zagospodarowania działki. Podczas spotkania zostanie on szczegółowo omówiony.
Gmina Trzebinia będzie się starać o pozyskanie środków ze strony państwa na realizację tych planów.
Będziemy zabiegać i zabiegamy już o pieniądze. Przesłaliśmy pisma - przygotowaną specustawę, do parlamentarzystów z naszego regionu. Liczmy, że powstanie program pomocowy dla gminy Trzebinia, by odbudować wszystkie utracone funkcje, na wzór Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego - podkreśla Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Balaton zachwyca zimą. Zobacz trzebińskie Malediwy w śnieżnej odsłonie
- Pomiędzy dwoma osiedlami w Chrzanowie chcą budować spalarnię. Mieszkańcy są wzburzeni
- Nowe osiedle powstanie na granicy Trzebini i Jaworzna. Mieszkańcy będą architektami
- "Pojezierze trzebińskie". Wielkie zalewisko coraz bliżej domów
- Strefa inwestycyjna przy A4 w Grojcu dzieli mieszkańców. Ludzie protestują
- Szkoły z pow. chrzanowskiego. W których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty?