https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapadliska w Trzebini. Otwarto cmentarz. Teraz jest tam bezpiecznie? Będą kolejne badania potwierdzające skuteczność prac

Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zakończyły się prace związane z umacnianie terenu na cmentarzu przy ul. Jana Pawła II w Trzebini. To tam we wrześniu 2022 roku doszło do potężnego zapadliska, po którym o problemie związanym z pokopalnianymi terenami w Sierszy i Gaju dowiedziała się cała Polska. Według zapewnień teraz na cmentarzu jest bezpiecznie. Trwają prace w kolejnych lokalizacjach oraz planowane są badania kontrolne.

Zapadliska w Trzebini. Otwarto cmentarz. Teraz jest tam bezpiecznie?

Prace na cmentarzu w Trzebini objęły obszar o powierzchni 1,4 hektara. Wykonanych zostało tam ponad 200 odwiertów o łącznej długości 8 km, do których zatłoczono niemal 18 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Prace zabezpieczające teren prowadzone były od października ub. roku. Z początkiem sierpnia br. północna część cmentarza po blisko dwóch latach ponownie została udostępniona do użytkowania.

Dostępna wiedza, przeprowadzone badania, pokazują że teren cmentarza jest obecnie bezpieczny. Umocniony został grunt na jego północnej części, natomiast jak wynika z badań, w pozostałej części nie występują pustki, co stwarzałoby zagrożenie wystąpienia deformacji terenu - mówi Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Za umocnienie terenu odpowiadała firma Fibrenet Group z Sosnowca, która w przetargu złożyła najkorzystniejszą ofertę opiewającą na 14,4 mln zł. Zadanie objęte jest pięcioletnią gwarancją.

Niestety w dalszym ciągu trwają postępowania związane z wypłatą odszkodowań dla poszkodowanych, właścicieli zniszczonych grobów w wyniku zapadliska z 2022 roku. Jak tłumaczy prezes SRK to efekt braku odpowiednich rozwiązań prawnych pozwalających na szybkie załatwienie sprawy. Ludzie domagają się bowiem nie tylko odszkodowań, ale także zadośćuczynienia za poniesione straty moralne.

Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Sławomir Bromboszcz

Czy umacnianie terenu jest skuteczne? Będą badania zabezpieczonych miejsc

Badaniami objęte zostaną tereny, gdzie wcześniejszej wykonane zostały prace umacniające grunt. Mowa tu o terenie przy bloku na osiedlu Gaj, rejonie parkingu, placu zabaw i budynku wielorodzinnego przy ul. Grunwaldzkiej 97A, budynkach przy ulicach Górniczej, ul. Jana Pawła II, Dyrekcyjnej, Górniczej i Solskiego, rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 i boiska sportowego oraz nasypu kolejowego torowiska do Elektrowni Siersza.

SRK podpisała umowy ramowe na wykonanie kolejnych badań mikrograwimetrycznych na powierzchni do 50 ha. W pierwszej kolejności wykonane zostaną kontrolne pomiary w miejscach zrealizowanych już prac uzdatniających i zabezpieczających - mówi Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.

Zapadliska w Trzebini. Otwarto cmentarz. Teraz jest tam bezpiecznie?
Zapadliska w Trzebini. Otwarto cmentarz. Teraz jest tam bezpiecznie? SRK

Trwa zabezpieczanie kolejnych miejsc przed zapadliskami

W Trzebini prowadzone są prace zabezpieczające teren w kolejnych miejscach. W czerwcu br. rozpoczęły się roboty na osiedlu Trentowiec. To największe jak dotąd takie zadanie realizowane przez SRK na terenie gminy. Tam pustki pod ziemią są zdecydowanie większe niż w przypadku cmentarza. Do umocnienia gruntu konieczne będzie zatłoczenie do nich ok. 60 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Zgodnie z umową prace mają zakończyć się w połowie 2025 roku.

Ponadto rozpoczęły się prace wzmacniające grunt w rejonie zabudowy przy ul. Młyńskiej oraz w rejonie ulic Braci Romockich, Zwycięstwa i 11 Listopada. W obu lokalizacjach SRK przekazała wykonawcom place budowy - dodaje rzecznik prasowy SRK.

Na tym jednak nie koniec. W dalszej kolejności prace będą prowadzone m.in. w rejonie domów przy ul. Dembowskiego, rurociągu paliwowego PERN przy osiedlu Trentowiec, a także w rejonie płytkiej eksploatacji górniczej na byłym obszarze górniczym "Siersza I".

Dobrą informacją dla mieszkańców Trzebini jest to, że udało się zatrzymać proces powstawania kolejnych zapadlisk. W maju ub. roku rozpoczęto odpompowywanie wody zahamowano proces podnoszenia się jej poziomu i powstawania nowych pustek pod ziemią na skutek wypłukiwania gruntu przez wodę. Od tego momentu zapadliska nie pojawiają się w rejonie zabudowań.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska