MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapadliska w Trzebini. Rozpoczęło się umacnianie gruntu na osiedlu Trentowiec. W planach kolejne tereny

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Zapadliska w Trzebini. Rozpoczęło się umacnianie gruntu na osiedlu Trentowiec
Zapadliska w Trzebini. Rozpoczęło się umacnianie gruntu na osiedlu Trentowiec Spółka Restrukturyzacji Kopalń
Rozpoczął się kolejny etap prac związanych ze stabilizacją pokopalnianych gruntów w Trzebini, który ma zapobiec powstawianiu zapadlisk. Roboty ruszyły na osiedlu Trentowiec, gdzie wykonanych zostanie 220 odwiertów. Dobiegają końca natomiast prace na cmentarzu parafialnym.

Zapadliska w Trzebini. Rozpoczęło się umacnianie gruntu na osiedlu Trentowiec. W planach kolejne tereny

Od początku 2023 roku w Trzebini na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń zabezpieczono przed zapadliskami teren o łącznej powierzchni około 9 ha. W planach jest wykonanie dalszych prac wzmacniających grunt na obszarze blisko 12 ha.

Do tej pory zabezpieczono teren w sąsiedztwie osiedla Gaj, rejon parkingu, placu zabaw i budynku wielorodzinnego przy ul. Grunwaldzkiej 97A, teren zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczej oraz ul. Jana Pawła II, rejon Szkoły Podstawowej nr 5 i boiska sportowego przy ul. Sobieskiego 25 oraz teren nasypu kolejowego torowiska do Elektrowni Siersza. Z końcem maja br. zakończyły się także prace przy ulicach Dyrekcyjnej, Górniczej i Solskiego.

Teraz prace rozpoczęły się na osiedlu Trentowiec, gdzie w styczniu br. wykonano pięć odwiertów kontrolnych. Docelowo wykonanych zostanie ich 220. Będą to otwory o głębokość od 20 do 80 metrów. Pod ziemię zatłoczone zostanie około 60 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Pracami został objęty teren o powierzchni 4,65 ha. Roboty tam mają potrwać do maja 2025 roku.

Z koli dobiegają końca prace na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II obejmujące obszar 1,4 ha. Tam wykonano ponad 200 odwiertów o głębokości od 60 do 80 metrów, do których zatłoczono w sumie ponad 17,5 tysiąca m3 mieszaniny stabilizującej grunt. Dzięki temu znów będzie można odwiedzać groby swoich bliskich na obecnie zamkniętej części nekropolii.

Zabezpieczanie terenu cmentarza rozpoczęto w październiku 2023 roku i zgodnie z harmonogramem prace mają potrwać do sierpnia bieżącego roku - informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Obecnie prowadzony jest także drugi etap prac stabilizujących grunt w rejonie ulicy 22 Stycznia, Solskiego i Jana Pawła II w Trzebini. Tam wykonanych zostanie 9 odwiertów. Pierwszy etap obejmował wykonanie 8 otworów na głębokość od 20 do 70 m. W sumie w tym miejscu zabezpieczony zostanie teren o powierzchni 1,5 ha.

Spółka planuje wykonanie dalszych prac wzmacniających grunt. To m.in. rejon zabudowy jednorodzinnej przy ul. Młyńskiej, Dembowskiego, Braci Romockich, Zwycięstwa, 11 Listopada oraz rejon rurociągu paliwowego PERN przy osiedlu Trentowiec. Dodatkowo spółka planuje zawarcie umowy ramowej z wykonawcami na wykonanie łącznie 255 otworów i prac podsadzkowych w rejonie płytkiej eksploatacji górniczej na byłym obszarze górniczym „Siersza I” w Trzebini - wylicza rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska