Zarząd powiatu wycofał się na rok z planów restrukturyzacji oświaty

Lech Klimek
Udostępnij:
Brak zmian w systemie działania szkół powiatowych może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do załamania się finansów powiatu.

Zarząd Powiatu wycofał się z planowanej restrukturyzacji szkół. W gabinecie starosty dziennikarze zostali poinformowani o tym, jak faktycznie to wygląda. Starosta Karol Górski i jego zastępca Jerzy Nalepka chcieli na tym spotkaniu usystematyzować problematykę, która wzbudziła tak silne emocje.

- Zarząd powiatu gorlickiego na swoim posiedzeniu ustalił pewne ramy restrukturyzacji powiatowej oświaty - mówił Karol Górski. - W roku 2000 mieliśmy ok. 8200 uczniów, natomiast w roku 2014 mamy ich niestety tylko 4400 - dodał. Prognozy demograficzne na kolejne lata nie napawają optymizmem, według nich pod koniec tej kadencji samorządu w szkołach ponadgimnazjalnych naukę podejmie około 3400 absolwentów gimnazjów, zmiany są nieuniknione.

Proponowana zmiana miała zapewnić nauczycielom gwarancje pracy, a uczniom dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej. - Łatwiej trudne czasy jest przetrwać w grupie, wydawało nam się, że nauczyciele utrzymaliby wtedy swoją pracę, natomiast koszty funkcjonowania takiego systemu byłyby pomniejszone - kontynuował Górski. - Wspólna byłaby administracja i obsługa, a ta w latach 2000-2014 wzrosła ze 120 do 156 etatów.

Wzrost etatów administracyjnych miał związek z uruchomieniem CKPiU w Gorlicach oraz Powiatowym Zespołem Placówek Oświatowych w Bieczu. Koszty, jakie związane są z funkcjonowaniem gorlickiej oświaty, to około 41 mln złotych. W związku z tym, że każdego roku ubywa od 200 do 250 uczniów, subwencja oświatowa będzie obniżana w najbliższych latach o średnio 1 mln rocznie. W starostwie powiatowym przy bardzo niskich dochodach własnych już zaczyna brakować środków na inne zadania, choćby utrzymanie i modernizację Domów Pomocy Społecznej.

- Ja zawsze powtarzam, małe jest piękne i małe szkoły są przyjazne dla nauczycieli i dla uczniów, tylko są niestety droższe - dodał starosta. - Musimy znaleźć kompromis, żeby szkoły dostosować do naszych możliwości finansowych - tłumaczył. Plan zarządu powiatu nie przewidywał tworzenia szkół molochów, jakim był choćby ZSZ, zwany popularnie "budowlanką", kiedyś największa szkoła w byłym województwie nowosądeckim, uczyło się w niej 1700 uczniów. Połączone szkoły w powiecie gorlickim miałyby po około 500 uczniów, co z perspektywy wysokości subwencji wydaje się liczbą optymalną.

Zarząd powiatu, odkładając restrukturyzację na co najmniej rok, zwrócił się do dyrektorów placówek, które miały jej podlegać, o opracowanie indywidualnych planów ratunkowych. Jerzy Nalepka, powołując się na swoje doświadczenie w zarządzaniu szkołą, stwierdził, że nie widzi jakichś wielkich możliwości w oszczędnościowych działaniach pojedynczych szkół. Szkoły już teraz mają problemy finansowe, a 90 procent ich wydatków to wydatki osobowe, czyli wynagrodzenia.

- Mamy rok przed sobą, być może nie doceniam moich koleżanek i kolegów i być może wymyślą rzeczywiście propozycje takie, które będą do przyjęcia i które przyniosą jakąś racjonalizację wydatków. Jesteśmy na to otwarci - powiedział Nalepka.

Starosta zapytany, czy nie- obawia się, że to pierwsze ustępstwo spowoduje eskalację żądań innych środowisk, odpowiedział: - Zarząd Powiatu za wszelką cenę chce uniknąć rozwiązań siłowych. W zasadzie moglibyśmy podjąć stosowne uchwały na posiedzeniu Rady Powiatu i przeforsować te rozwiązania, które zostały zaproponowane. Natomiast nie chcemy tego robić. Chcemy słuchać głosu dyrektorów, rad pedagogicznych, a przede wszystkim młodych ludzi, którym zależy na wykształceniu. Zarząd Powiatu Gorlickiego nie pierwszy raz występuje w obliczu takiego kryzysu. Pamiętamy rok 2010, podobna sytuacja była w szpitalu. Tam dzięki konsekwencji zarządu powiatu gorlickiego, dyrektora szpitala, udało się wykonać restrukturyzację. Pewnie gdybyśmy wówczas zawahali się, nie byli konsekwentni, to szpital gorlicki z pewnością nie byłby w takiej kondycji, w jakiej mamy go w roku 2014 i teraz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie