https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd Zieleni Miejskiej zaapelował do mieszkańców ws. dzikiego ptactwa. "Nie dokarmiajmy"

Ewa Wacławowicz
Aneta Zurek / Polska Press
Będąc nad wodą w Krakowie, czy to w parkach czy pod Wawelem często można spotkać się ze zjawiskiem dokarmiania dzikich ptaków - łabędzi czy kaczek. Dlatego ZZM wystosował do mieszkańców apel o nie dokarmianie zwierząt latem, gdyż jest to dla nich zwyczajnie niebezpieczne.

Zarząd Zieleni Miejskiej apeluje do krakowian, by nie dokarmiali ptaków.

"Karmiąc ptaki w okresie lęgowym, w trakcie lata, czy wręcz całorocznie wyrządzamy zwierzętom krzywdę! Niestety zdarza się to bardzo często, a pozornie sielski obrazek, gdzie całe rodziny z dziećmi rzucają ptakom pokarm, bądź zostawiają go na brzegu, ma zupełnie odwrotne działanie do zamierzonego" - przypomina ZZM.

Skalę zjawiska zdaniem urzędników pokazuje fakt, że ptaki takie jak łabędzie, krzyżówki, łyski tracą naturalny strach przed człowiekiem. Podpływają, wychodzą na brzeg, ponieważ pojawienie się człowieka oznacza dla nich ucztę. Najczęściej niezbyt zdrową. Dlaczego jest to szkodliwe?

  • dokarmiane całorocznie ptaki tracą naturalny instynkt poszukiwania jedzenia;
  • młode osobniki tracą bardzo cenną dla nich naukę szukania pokarmu, wykształcają niekorzystne nawyki, co w dalszej perspektywie zagraża ich życiu i zdrowiu;
  • przyzwyczajone do dokarmiania ptaki, w okresie zimowym niechętnie opuszczają zamarzający zbiornik;
  • ptaki zatracają naturalny strach przed człowiekiem;
  • w momencie pojawienia się osób nad wodą ptaki podpływają, wychodzą na brzeg, co zwłaszcza w okresie lęgowym np. u łabędzi może prowadzić do agresywnych zachowań terytorialnych – syczenie, unoszenie skrzydeł. Jest to sytuacja niebezpieczna choćby dla dzieci.

Nieodpowiednie dokarmianie generuje jeszcze wiele innych negatywnych zjawisk - przypomina ZZM. "W przypadku wrzucania pokarmu do wody wiąże się ze zaśmiecaniem zbiornika. Pozostawiane na brzegu, często zupełnie nieodpowiednie dla ptaków resztki jedzenia, gniją, mogą stanowić zachętę dla szczurów".

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska