Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zator. Ojciec poszedł po zakupy pozostawiając dwuletnie dziecko w samochodzie

OPRAC.: MMG
Zator. Ojciec poszedł po zakupy pozostawiając dwuletnie dziecko w samochodzie
Zator. Ojciec poszedł po zakupy pozostawiając dwuletnie dziecko w samochodzie KPP Oświęcim
Dwuletnia dziewczynka usnęła w drodze, gdy jechała z tatą do sklepu w Zatorze. Co zrobił tata? Zostawił małą w rozgrzanym pojeździe i poszedł na zakupy. Płacz maleństwa usłyszała jedna z ekspedientek. Zaalarmowała policję i uspokoiła dziewczynkę.

Policjanci z Komisariatu Policji w Zatorze ukarali mandatem karnym ojca który bez opieki w samochodzie pozostawił śpiącą dwuletnią córeczkę.

Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę (18.06.2022) na parkingu pasażu handlowego znajdującego się przy ulicy Słowackiego w Zatorze. O godzinie 15.30 był na zewnątrz skwar. Operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie wtedy od jednej z pracownic sklepu, dotyczące małej dziewczynki płaczącej w volkswagenie.

Mała dziewczynka zostawiona w samochodzie na sklepowym parkingu w Zatorze

We wskazane miejsce natychmiast udał się jeden z patroli. Mundurowi w rozmowie z ekspedientką ustalili, że pojazd był nagrzany lecz miał uchyloną szybę w drzwiach. Nie był również zamknięty, więc kobieta dostała się do jego wnętrza i uspokoiła dziecko. Po kilkunastu minutach na miejscu zjawił się ojciec dziecka. Okazał się nim 39-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna usprawiedliwiał się, że kiedy poszedł po zakupy dziecko spało.

W związku z popełnionym wykroczeniem z artykułu 106 Kodeksu Wykroczeń, który mówi „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka”, policjanci na ojca dziecka nałożyli mandat karny. Ponadto uświadomili go czym mogło skończyć się pozostawienie dziecka bez opieki.

W przypadku gdyby doszło do narażenia życia lub zdrowia dziecka np. w przypadku gdyby dziecko wyszło z pojazdu na ulicę lub gdyby pozostawało w nagrzanym, szczelnie zamkniętym samochodzie, wtedy wobec rodzica wszczęte zostałoby postępowanie z art. 160 par. 2 Kodeksu Karnego w związku z popełnieniem przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia dziecka nad którym miał obowiązek opieki. Za to przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy do lat 5.

Podziękowania za prawidłową reakcję na zdarzenie

- Na duże podziękowania za prawidłową reakcję zasługuje pani Dagmara. Kobieta widząc małe dziecko w niebezpiecznej sytuacji natychmiast nas powiadomiła i sama się nim zaopiekowała - podkreślają policjanci.

Policjanci apelują o zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów o rozsądek i zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie krótki czas, nie zostawiajmy swoich pociech samych.
Policjanci apelują również do osób postronnych o natychmiastową reakcję w chwili, gdy zauważą dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału. Wystarczy powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Natomiast w sytuacji zagrożenia życia należy stłuc szybę, najlepiej tą która znajduje się najdalej od małego pasażera.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska