Celem kampanii jest częsta kontrola ulic w centrum miasta, szczególnie wokół I Obwodnicy oraz ul. Długiej, gdzie najczęściej dochodzi do blokowania tramwajów.
- Akcja ma przypomnieć kierowcom, że parkując samochód w centrum miasta obok torów tramwajowych muszą pamiętać o zachowaniu co najmniej metra odległości od szyny. Tylko wtedy tramwaj, którym podróżują pasażerowie, będzie mógł bezpiecznie przejechać obok. Kierowcom parkującym na ul. Długiej w prawidłowym parkowaniu pomagają specjalne separatory, które oddzielają miejsca parkingowe od jezdni. Wystarczy tyko zadbać, aby samochód nie wystawał poza ich linię - przypomina MPK S.A. w Krakowie.
O wspomnianych zasadach będą także przypominać kierowcom specjalne ulotki z hasłem „Uważaj! Tramwaj!” opracowane przez Katedrę Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej wspólnie z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Ulotka jest także skierowana do pieszych i ma im uświadomić, że tramwaj nie zatrzyma się w miejscu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami tramwaj ma pierwszeństwo przed pieszymi dochodzącymi i oczekującymi przy przejściu dla pieszych.
Empatia transmitowana społecznie?
