W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyło się właśnie Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Dziedzictwo Kulturowe 2022”. Podczas tego wydarzenia miała miejsce prezentacja Multimedialnego Katalogu Dziedzictwa Kulturowego Małopolski. Przy jego tworzeniu z UR współpracowało 19 gmin z naszego województwa.
Katalog powstał w ramach międzynarodowego projektu „Cultural heritage of small homelands”, finansowanego przez Polską Narodową Agencję Wymiany Akademickiej Międzynarodowe Partnerstwa Akademickie. Jego głównym celem było opisanie dziedzictwa kulturowego zachowanego w małych społecznościach lokalnych – na przykładzie Małopolski. Projekt miał za zadanie udowodnić tezę, że promowanie oryginalnych elementów dziedzictwa kulturowego może przyczynić się do dynamicznego rozwoju nowych produktów regionalnych.
W katalogu multimedialnym znalazło się 19 filmów poświęconych wybranym gminom Małopolski i prezentujących przykłady ochrony dziedzictwa kulturowego, a także film na temat działalności badawczej krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Publikacja składa się z trzech głównych części. W pierwszej zaprezentowano badania, dzięki którym można wspomóc i ochronić dziedzictwo kulturowe. W drugiej części opisano najlepsze praktyki zachowania dziedzictwa kulturowego Małopolski od zapomnienia, a trzecia część poświęcona jest młodemu pokoleniu oraz temu, jak młodzi ludzie rozumieją dziedzictwo kulturowe w naszym regionie.
Opracowany katalog będzie podstawą do dalszych działań. Jest to bowiem projekt, który ma stworzyć sieć współpracy służącą wymianie najlepszych badań z zakresu dziedzictwa kulturowego. Chodzi o to, by uzyskać wiedzę, w jaki sposób współcześnie zarządzanie na poziomie lokalnym i gospodarowanie na danym obszarze wpływa na zachowanie tego dziedzictwa. A ono jest niezwykle ważne dla rozwoju danego regionu oraz dla zachowania jego tożsamości.
Multimedialny Katalog Dziedzictwa Kulturowego Małopolski dostępny jest na stronie https://foodheritage.urk.edu.pl/multimedia.html.
