https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Bartuś z nagrodą w XX edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego. Nasz dziennikarz doceniony w kategorii "Problematyka regionalna"

inf. prasowa
Zbigniew Bartuś z nagrodą w XX edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego
Zbigniew Bartuś z nagrodą w XX edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego nbp
Narodowy Bank Polski poinformował o rozstrzygnięciu XX edycji konkursu im. Władysława Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W jubileuszowej edycji konkursu NBP nagrodzono dziewięciu dziennikarzy oraz jedną redakcję. Laureaci konkursu zostali docenieni za wyjaśnianie skomplikowanych zagadnień gospodarczych i ekonomicznych w przystępny i zrozumiały sposób. Wśród z nich znalazł się wieloletni dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej Zbigniew Bartuś.

Dziennikarzem Ekonomicznym 2022 roku w XX Konkursie im. Władysława Grabskiego został Damian Diaz z programu „Wiadomości” TVP. Kapituła Konkursu wyróżniła go za „nielękanie się prawdy, ale także doskonały warsztat dziennikarski, w tym umiejętne przedstawianie w interesujący sposób trudnych kwestii gospodarczych”.

Tytuł „Redakcji 2022 roku” otrzymał zespół TVP3 Rzeszów. Redakcja została nagrodzona za „tworzenie atrakcyjnych programów podejmujących palące problemy społeczne i gospodarcze, za dociekliwość w ich ocenie oraz za dbałość o wartość informacyjną materiałów”.

- Tegoroczny konkurs jest jubileuszowy i jest dla nas źródłem dużej satysfakcji. Także ze względu na patrona nagrody, który jest i pozostanie symbolem oddania dla Rzeczypospolitej w szczególnie trudnych chwilach naszej historii. A przecież dziś stajemy przed wyzwaniami, które jeszcze kilka lat temu, ba – kilka miesięcy temu – wydawały się odległe, nierealne. Jednak brutalne realia wkroczyły w nasze życie i musimy stawić czoła problemom, przed którymi nie można się uchylić” – powiedział prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. - Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym autorom i życzę wytrwałości. Od Was zależy bardzo wiele, szczególnie w tym trudnym czasie” – podkreślił prezes NBP.

Laureaci XX edycji Konkursu im. Władysława Grabskiego

  • Damian Diaz – Dziennikarzem Ekonomicznym 2022 roku
  • TVP3 Rzeszów – Redakcją 2022 roku

Kategoria: Felieton lub analiza

  • Natalia Słomkowska, program „Zbliżenia” – TVP3 Bydgoszcz. Nagroda za materiał „Wakacje kredytowe rozpoczęte”.
  • Anna Rudy, „Tygodnik Zamojski”. Wyróżnienie za artykuł „Największa rewolucja w krótkiej historii rolniczych emerytur”.

Kategoria: Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna

  • Adam Suraj, portal Obserwator Gospodarczy. Nagroda za artykuł „Newsweek Polska pisze o bankructwie, przy okazji kłamiąc”.

Kategoria: Polityka pieniężna i stabilność finansowa

  • Stanisław Koczot, „Gazeta Bankowa”. Nagroda za artykuł „Koniec balu”.

Kategoria: Polski złoty i niezależność banku centralnego

  • Krystian Kaźmierczyk, program „Biznes Polska” – Telewizja Republika. Nagroda za materiał „FIT 55 – inflacja a zielona rewolucja”.

Kategoria: Problematyka regionalna

  • Zbigniew Bartuś, „Dziennik Polski”. Nagroda za artykuł „Krakowski bojkot Ruskich i »Ruskich«. Jak działające pod Wawelem polskie i globalne firmy reagują na inwazję i zbrodnie Rosji w Ukrainie”.

Nagrodzony materiał tutaj:

Kategoria: Wpływ wojny w Ukrainie na polską gospodarkę

  • Magdalena Gębicka, program „Raport” – Polsat News. Nagroda za materiał „Mężczyźni wyjechali”.

Kategoria: Wywiad

  • Andrzej Stec, Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Nagroda za wywiad pt. „Wszyscy bardziej obawiają się o wzrost w 2023 r.”.

Laureatów nagrody wybrała Kapituła pod przewodnictwem prof. Adama Budnikowskiego, w skład której weszli: prof. Ireneusz Dąbrowski, Danuta Dunin-Holecka, Krzysztof Skowroński, Wojciech Surmacz, Michał Karnowski oraz prof. Rafał Sura.

Tegoroczny konkurs odbył się pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: portal Obserwator Finansowy, Polska Agencja Prasowa oraz portal Wirtualne Media.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tak, gratulacje
„Smog nie jest szkodliwy dla zdrowia Polaków, gdyż zjawisko to w naszym kraju praktycznie nie występuje! Etymologia pojęcia „smog” wskazuje na połączenie słów smoke – dym i fog –mgła. Smog występuje przy mglistej pogodzie której towarzyszy duże zanieczyszczenie powietrza pyłami i gazami wytwarzanymi przez ludzi w toku działalności produkcyjnej oraz grzewczej. Pyły i gazy tworzą we mgle zawiesinę, która utrzymuje się blisko ziemi tak długo jak długo utrzymuje się mgła.

W Polsce mgła jest zjawiskiem na tyle rzadkim, że smog jest w naszym kraju zjawiskiem incydentalnym! Natomiast zjawiskiem powszechnym jest duże zanieczyszczenie powietrza gazami i pyłami emitowanymi przez samochody, urządzenia grzewcze i różnorodne instalacje przemysłowe.

W ostatnich latach polskie media podsycają histerię smogową, zwalając winę za zanieczyszczenie powietrza (co nazywają nie wiedzieć czemu smogiem) na tych którzy w różnych procesach produkcyjnych czy grzewczych spalają węgiel. Czy produkty gazowe i pyłowe będące efektem spalania węgla i drewna są szkodliwe dla zdrowia ludzi? Oczywiście, zakrzyknie większość! Przytoczą oni rozpowszechnianą przez media informację, że rocznie umiera w Polsce z powodu smogu (którego nie ma!) 50 tysięcy ludzi! Kto tych „smogowych” nieboszczyków policzył i w jaki sposób, skoro nie ma żadnych narzędzi badawczych ani żadnych metod naukowych pozwalających stwierdzić który konkretny zgon zawiniony jest przez wdychanie zatrutego powietrza?! Te 50 tysięcy nieboszczyków to liczba wyciągnięta z kapelusza, jeden z elementów propagandy anty-smogowej i anty-węglowej.

Czy zatem produkty gazowe i pyłowe będące efektem spalania węgla i drewna są szkodliwe dla zdrowia ludzi? Gdyby tak było istotnie, to w miastach o szczególnie zatrutym powietrzu, średnia długość życia byłaby znacząco krótsza niż w ośrodkach miejskich o czystym powietrzu. Tak jednak nie jest! Według danych GUS-u najdłużej w Polsce żyją mieszkańcy Krakowa, średnia długość życia jest tam znacząco wyższa niż w wielu innych polskich miastach i wynosi 79 lat. Jednocześnie według danych Europejskiej Agencji Środowiska, Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie i pod względem zatrucia powietrza zajmuje 10 miejsce w Unii Europejskiej.

Jeśli więc nawet jakość powietrza którym oddychamy jest czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie i długość życia, to z całą pewnością nie jest to czynnik decydujący.

Dlaczego tak jest? Zauważmy, że ludzie przebywali przy ogniskach przez kilkadziesiąt tysięcy lat, wdychając dymy i pyły powstałe ze spalania drewna. Kilka tysięcy lat przebywali w jaskiniach i chatach pozbawionych kominów , gdzie nagromadzenie dymu z palenisk było jeszcze większe niż z ognisk na wolnym powietrzu. Przez ten długi okres, w drodze ewolucyjnej, organizm człowieka nauczył się w dużym stopniu neutralizować szkodliwe produkty spalania drewna które wdychał! Że tak jest świadczy też przykład ludzi obsługujących różne wędzarnie (ryb, drobiu, wędlin, serów, itp). Każdy kto był w Tatrach i kupował oscypki prosto „od bacy” z wędzarni, nie mógł nie zauważyć, że ludzie obsługujący wędzarnie pracują przez kilkanaście godzin codzienne w oparach potwornego dymu, który jakoś im nie szkodzi.

Wielokrotnie, przy każdej okazji rozmawiam z ludźmi obsługującymi wędzarnie oscypków wypytując ich jak długo taki zawód wykonują, czy mają jakieś problemy zdrowotne, itp. Ostatnio rozmawiałem z człowiekiem który obsługuje wędzarnię od 20 roku życia a ma obecnie 80 lat. Ilość dymu i pyłów jakie ten człowiek przepuścił przez swoje płuca przez cały ten okres, jest chyba większa niż cała dzienna emisja zanieczyszczeń Krakowa. A pomimo tego cieszy się on dobrym zdrowiem i ma ambitne plany na przyszłość. Inni pracownicy obsługujący wędzarnie nie wyglądali na chorych i nie zgłaszali żadnych problemów zdrowotnych!”
E
Ehh
Czepiam sie ale oczywiście GRATULACJE.
E
Ehh
14 grudnia, 10:53, Gość:

Znany karbofob, nawiasem mówiąc.

Przynajmniej wiadomo dlaczego, bo to JEDNO TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI.

G
Gość
Znany karbofob, nawiasem mówiąc.
E
Ehh
Xd,MATRIX.To teraz by wypadało nagrodzić NBP,chwileczkę, przeciez to nagroda od Giganta (taka nagrodę otrzymał prezes NBP od pracodawcy nagrodzonego Dziennikarza).Juz całkiem co niektórzy odjechali.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska